Müşerref'in yurt dışına çıkması konuşuluyor

Pakistan eski devlet başkanı Müşerref'in yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için avukatlarının yaptığı başvurular konuşuluyor, izin verilmesi halinde Müşerref'in yurt dışına kaçacağı iddia ediliyor

Müşerref'in yurt dışına çıkması konuşuluyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Müşerref’in yurtdışına çıkmasına izin verilip verilmeyeceği tartışmaları sürüyor. Hükümetteki Pakistan Müslümanlar Birliği (PML-N)’nin yönetim kadrosunda bulunan isimlerin çoğunluğunun, Pakistan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in hasta annesini görmesi ya da kendi kalp rahatsızlığı için yurtdışına çıkmasına karşı olduğu belirtildi.

Pazartesi günü Müşerref’in vatana ihanet davasını gören özel mahkeme, yurtdışına çıkış yasağı bulunan kişiler listesinden Müşerref’in isminin kaldırılmasının kendi yetki alanları dahilinde olmadığını belirtmiş ve gözler hükümete çevrilmişti. Ayrıca, dün, Genel Kurmay Başkanı Rahil Şerif’in Başbakan Navaz Şerif’e, Müşerref’in yurtdışına çıkmasına izin vermesi yönünde bir mesaj ilettiği belirtildi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Müşerref'in yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması talebi, davanın görüldüğü özel mahkeme tarafından reddedildi. Ancak yasağın kalkmasına dair başvurunun İçişleri Bakanlığı ile İslamabad Yüksek Mahkemesi'ne yapılması gerektiği belirtildi.

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı'na yasağın kaldırılması için avukatları aracılığıyla başvuran Müşerref, halen tedavi gördüğü Ravalpindi'deki Silahlı Kuvvetler Kardiyoloji Enstitüsü'nde talebine cevap bekliyor. İçişleri Bakanlığı'nın da talebi reddetmesi halinde Müşerref'in İslamabad Yüksek Mahkemesi'ne yasağın kaldırılması için başvuruda bulunacağı tahmin ediliyor.

Eski devlet başkanı için Körfez ülkelerinden birinden gelen özel bir uçağın Ravalpindi kentindeki bir askeri üste bekletildiği iddia edildi. Müşerref'in yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması halinde Dubai'de tedavi gören annesinin yanına gitmesi bekleniyor.

Pakistan tarihinde ilk defa eski bir devlet başkanı ve general vatana ihanet suçu ile yargılanıyor. Müşerref'in pazartesi günü ilk defa mahkemede savunma yapması, ülke tarihinde ilk kez bir generalin mahkemede vatana ihanet suçlamasına karşı ifade vermesi olarak tarihe geçmişti.

2007 yılında olağanüstü hal ilan eden eski Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref hakkında, anayasayı ihlal ettiği ileri sürülerek vatana ihanet suçlaması ile dava açılmıştı. 

PAKİSTAN KAMUOYU NE DÜŞÜNÜYOR

Pakistan'da Gillani Poll isimli bir araştırma şirketinin yaptığı çalışmada Pervez Müşerref'in durumunun Pakistan kamuoyuna nasıl yansıdığı gösteriliyor.

Araştırmanın sonuçları şu şekilde;

Pakistan halkının yüzde 55'i Eski Devlet Başkanı Müşerref'in hapiste kalmasını ve işlediği suçların cezasını çekmesi gerektiğini düşünüyor. Halkın yüzde 44'ü ise, serbest bırakılması ve sürgün edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Pakistan halkının yüzde 54'ü Pervez Müşerref'in mahkemede suçsuz olduğunu söyleyeceğini düşünüyor. Yüzde 41'i ise bunun herhangi birşey değiştirmeyeceğini düşünüyor.

Pakistan halkının yüzde 69'u Müşerref'e yöneltilen suçlamaların doğru olduğuna inanıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 12:11
banner53
YORUM EKLE

banner39