banner39

Müslüman Kardeşler adayını açıkladı

Mısır'da Müslüman Kardeşler cemaat Mürşidi Muhammed Bedii, Hayrat Şatır’ın Ihvan’ın başkanlık adayı olduğunu açıkladı

Ortadoğu 31.03.2012, 23:25 05.04.2012, 00:51
Müslüman Kardeşler adayını açıkladı

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni- Kahire

Müslüman Kardeşler cemaati, başkanlık seçimleri ile ilgili beklenen açıklamayı yaptı. Müslüman Kardeşler yönetimi, 25 Ocak Devrimi’nin tehdit altında olduğu, ilk kez demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş olan milletvekillerinden oluşan parlamentonun feshedilmekle tehdit edildiği ve parlamentoda çoğunluğu elde etmiş olmalarına rağmen, kendilerine hükümet kurma görevi verilmediğinden dolayı Mısır başkanlık seçimlerinde aday göstermeyi kararlaştırdığını açıkladı.

Müslüman Kardeşler tarafından Mukattam bölgesinde yer alan karargâhta yapılan basın toplantısında konuşan cemaat Mürşidi Muhammed Bedii, Hayrat el Şatır’ın Ihvan’ın başkanlık adayı olduğunu açıkladı. Bedii, el Şatır’ın cemaat tarafından aday gösterilmesinin ardından Ihvan’ın mürşid yardımcılığı görevinden istifa ettiğini söyledi ve istifa mektubunu okudu.  

Mısır’ın en önemli konusunun başkanlık seçimi olduğunu dile getiren Mürşid, Müslüman Kardeşler’in Hürriyet ve Adalet Partisini Mısır’a hizmet için kurduklarını ifade etti. Bedii Mısır halkının Ihvan’ın milletvekili adaylarına destek verdiği ve kendilerinden daha fazla hizmet etmelerini istediğini belirtti.

Müslüman Kardeşler devrimden sonraki süreçte Mısır başkanlığı için aday çıkarmayacaklarını defalarca tekrarlamıştı. Kardeşler’in bu tutumu gözlemciler tarafından farklı şekillerde yorumlandı. Şartların Ihvan’ı kararından dönmeye zorladığını, aday gösterme kararının isabetli olduğunu söyleyenler olduğu gibi, bu tutumun yanlış olduğu, kararın cemaate pahalıya mal olacağı ve Mısır halkının cemaatine olan güvenini azaltacağını belirtenler de bulunuyor.

Hayral el Şatır'ın başkan adayı olarak belirlendiği cemaatin sosyal medya sayfalarında açıklanmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?