banner39

Müslüman Kardeşler meydana inecek

Mısır Askeri Konseyi'nin geçen hafta almış olduğu kararları protesto etmek amacıyla Müslüman Kardeşler bugün eylem düzenleyecek

Ortadoğu 19.06.2012, 10:52 19.06.2012, 10:52
Müslüman Kardeşler meydana inecek

Müslüman Kardeşler üyeleri, bugün Mısır ordusuna karşı bir protesto gösterisi düzenleyecek.

Hafta sonu Mısırlı generaller yasama gücünü kendilerinde olmasına yönelik bir kararname yayanladı. Seçimi kazanan Müslüman Kardeşler, bu kararlara bir tepki olarak bugün bir milyon kişinin katıldığı bir gösteri yapmayı planlıyor.

Mısır'da yönetimi elinde bulunduran askeri konsey, Haziran ayı içerisinde yönetimi seçilmiş Cumhurbaşkanı'na bırakacağını söyledi. Açıklama, Pazar günkü seçimi Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi'nin zaferle tamamlamasının ardından geldi. Ancak askeri konsey daha önce yasama ve yeni bir anayasa yapma konusunda kendisine yetkiler verdiğini açıklamıştı.

Mısır'da muhalefet iktidardaki askeri konseyin yasama yetkilerini üzerine almasını darbe olarak nitelendirdi. Konsey'in aldığı karar, Müslüman Kardeşler ve El Nur partilerinin kazandığı ancak iptal edilen seçimin yerine yeni seçimlerin ancak yeni anayasa hazırlandıktan sonra yapılacağına işaret ediyor. Konsey, anayasa kurucu kurulu üyelerinin atanmasıyla ilgili olarak da kendisini tam yetkili kıldı.

Anayasa Mahkemesi Perşembe günü aldığı bir kararla parlamento seçimlerinin anayasaya aykırı olduğunu ilan etmiş, konsey de ilerleyen günlerde kararı onadığını açıklamıştı. Darbe yapıldığı iddia ve tartışmaları arasında Mısır halkı hafta sonunda cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitti. Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Morsi seçimin galibi olduğunu söyledi ancak rakip cephe bunu reddediyor.

Konseyin aldığı karar uyarınca yeni cumhurbaşkanı Mısır ordusunun işlerine müdahale edemeyecek, askeri atamaları yapamayacak, askerlerin emekliye ayrılmalarına karışamayacak ve askeri personelin görevine son veremeyecek.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?