banner15

Müslüman Kardeşler sürgünde Meclis kurdu

Mısır'da 3 Temmuz darbesiyle iktidardan indirilen İhvan-ı Müslimin'in siyasi kanadına bağlı milletvekilleri, İstanbul'da kurdukları "meclis"le faaliyetlerine devam kararı aldı

Müslüman Kardeşler sürgünde Meclis kurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbe yönetimi tarafından iktidardan uzaklaştırılan Hürriyet ve Adalet Partisi'nin milletvekilleri İstanbul'da bir araya gelerek Meclis kurdular. Milletvekilleri bu yolla faaliyetlerine dünyanın her yerinde sürdürme kararı aldı. Meclis kurma toplantısından sonra yayınlanan bildiride ise, Mısır darbe yönetiminin 3 Temmuz'dan sonra yaptığı hiçbir anlaşmayı tanımayacakları belirtildi.

El Cezire'den Musab Yusuf'un haberine göre darbeden önceki seçimlerde Müslüman Kardeşler teşkilâtının Hürriyet ve Adalet Partisi ve diğer partilerden seçilen milletvekilleri, yedi maddelik bir bildirge yayınlayarak, darbe rejimine karşı mücadeleyi uluslararası kuruluşlarla temas kurarak sürdüreceklerini ve bunun için farklı ülkelerde meclis oturumları düzenleyeceklerini ilan etti.

Eski milletvekilleri, 3 Temmuz darbesinin ardından alınan tüm kararlar ve anlaşmaları geçersiz sayacaklarını açıkladı. Vekiller, darbe rejimi düşene kadar kamuya açık oturum halinde olacaklarını duyurdu.

İstanbul’da toplanan eski milletvekilleri toplantıda Vasat Partisi'nden Servet Nafi'yi meclis başkanı seçti. Mısır'da iki ayrı yasama organından Halk Meclisi geçtiğimiz yıl haziran ayında, Şura Konseyi ise darbe rejiminin askeri mahkemesi tarafından feshedilmişti.

BİLDİRİDEN:

Mısır’ın geçtiği kritik durumdan dolayı meclis oturumları sürecek ve açık toplantı halinde olacak.
Hak ve hukuka itibar etmeyen, ülkenin yıkılmasına ve kaynaklarının ziyan edilmesine yol açan iktidara karşı üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek adına askeri darbeden sonra kararlaştırılan tüm düzenlemeler gözden geçirilecek.

Mısır’ın içinde ve dışında ilgili makamlarla iletişim kurulacak ve milletvekillerinin çalışmalarından çıkacak tavsiyeler bu makamlara iletilecek.

Dünya parlamentolarıyla ve seçilmiş konseylerle da irtibat kurulacak ve Mısır’da işlenen hukuk ihlalleriyle ilgili durum anlatılacak.

Devrimi korumak için ve darbe rejiminin ülkeyi ele geçirmemesi için gerekli düzenlemeler hazırlanacak .

Gelecekte askeri rejimi düşürdükten sonra kurulacak adaletli kanun devleti için  yasama ajandası oluşturulacak.

Seçilmiş cumhurbaşkanı ve tüm tutukluların hakları savunulacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 17:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48