banner39

Müslüman nüfusun sadece yüzde 20'si Ortadoğu'da

Pew Research Center tarafından yayınlanan raporda, dünyada 1 milyar 600 milyon Müslüman'ın olduğu ve bu nüfusun sadece yüzde 20'sinin Ortadoğu'da yaşadığını belirtti.

Ortadoğu 15.04.2016, 10:51 15.04.2016, 11:31
Müslüman nüfusun sadece yüzde 20'si Ortadoğu'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD merkezli Pew Research Center dünyada Müslüman nüfusuyla ilgili bir rapor yayınladı. Rapora göre, 1 milyar 600 milyon Müslüman nüfusun sadece yüzde 20'si Ortadoğu coğrafyasında yaşıyor.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan raporda "Yedinci yüzyıldan bu yana Müslüman olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin ağırlığı Müslüman olmasına rağmen, bu ülkeler dünyadaki Müslüman nüfusun sadece yüzde 20’sine ev sahipliği yapıyor. Küresel anlamda Müslümanların yüzde 62’si İran, Türkiye, Endonezya, Pakistan ve Bangladeş’in de dahil olduğu Asya-Pasifik bölgesinde yaşıyor." denildi.

Raporda yer alan diğer önemli bilgiler şöyle:

HİNDİSTAN EN KALABALIK MÜSLÜMAN ÜLKE OLACAK

"Endonezya ayrıca dünyanın tek ve en fazla Müslüman nüfusa sahip ülkesi. Ancak PRC’nin araştırmasına göre 2050 yılına kadar çoğunluğun Hindu olduğu Hindistan, 300 milyondan daha fazla Müslümanla Endonezya’yı geçecek. Ve yine Avrupa’daki Müslüman nüfus da büyümektedir. Yaptığımız araştırmalara göre, 2050 yılına gelindiğinde Avrupa’nın yüzde 10’u Müslüman olacak" 

MÜSLÜMANLAR IŞİD'E OLUMSUZ BAKIYOR

Müslüman ülkelerde IŞİD’le ilgili yapılan anketlerin çok büyük bölümünde, insanların çoğunun IŞİD’le ilgili olumsuz görüşlere sahip olduğu gözlemleniyor. Ürdün’deki anketlerde bu oran yüzde 94’e çıkarken, Lübnan’da bu oranın yüzde 99’lara çıkabildiği görülüyor. Yapılan anketlerde IŞİD’le ilgili çok az olumlu görüşler gözlemlenirken, Pakistan gibi ülkelerde ankete katılanların yüzde 66’sı IŞİD hakkında herhangi bir fikir sunmadı.

RAPORUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?