banner39

Musul barajı için yeni uyarı; çökerse felaket olur

ABD, Musul barajı yıkılırsa büyük bir insanlık felaketi yaşanmasını önlemek için tüm ülkelerin hızla harekete geçmeye hazır olmaları gerektiğini bildirdi.

Ortadoğu 11.03.2016, 11:56 11.03.2016, 12:06
Musul barajı için yeni uyarı; çökerse felaket olur

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın en büyük barajı olan Musul barajının çökme olasılığı, son aylarda sık sık özellikle de ABD tarafından dile getiriliyor.

Baraj çökerse, yüksekliği 14 metreye kadar ulaşabilecek bir su dalgasının Musul'u tahrip ettikten sonra başkent Bağdat'ın büyük bir bölümünün de sular altında kalmasına neden olacağı ve 1,5 milyon kadar kişiyi tehlikeye atacağı belirtiliyor.

ABD'nin Birleşmiş Milletler'deki temsilcisi Samantha Power, tüm üye ülkelerin sorunun boyutunu bilmeleri ve hızla harekete geçmeye hazır olmalarının önemini vurguladı.

Power, teknik uzmanlar, mühendisler ve BM kuruluşlarından alınan bilgilerin son derece ürkütücü olduğunu söyledi.

Sürekli erozyona uğrayan bir zemin üzerine kurulu olan Musul barajı 2014 yılında kısa bir süre için IŞİD'in eline geçmişti.

Bu dönemde yapılması gereken bakım çalışmalarının aksaması zaten hatalı bir zemin izerinde bulunan barajı daha da tehlikeli hale getirdi.

Irak'ın en büyük barajı olan Musul Barajı 12 milyar metreküp su tutuyor.

Bazı tahminlere göre barajın yıkılması durumunda kent 4 saat içinde 21 metre su altında kalabilir.

ABD Büyükelçiliği'nin hazırladığı rapora göre can kaybını önlenmesi için Dicle Nehri boyunda 482 kilometrelik bir alanın boşaltılması gerekiyor.

Ancak böyle bir facianın yaşanması durumunda etkilenecek yerlerin büyük kısmının IŞİD kontrolü altında olduğu, bunun da bölge halkının tahliyesini zorlaştıracağı vurgulanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?