banner39

banner35

Musul Valisi: Operasyonda Türkiye'nin rolü büyük

Musul Valisi Nuceyfi, Musul operasyonunda Türkiye'nin rolünün büyük olacağını ve koalisyon güçleriyle birlikte hareket etmeye başladığını söyledi

Ortadoğu 16.04.2015, 16:48 16.04.2015, 16:48
Musul Valisi: Operasyonda Türkiye'nin rolü büyük

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 Musul Valisi Esil Nuceyfi, Türkiye'nin, Musul operasyonundaki rolünün büyük olacağını belirterek, "Türkiye, koalisyon güçleriyle birlikte hareket etmeye başladı. Bugün Musul'un gönüllü güçlerini, Türk askerleri eğitmektedir. Sünni güçlerin eğitildiği askeri kampın hazırlanmasında Türkiye'nin lojistik yardımı ve desteği oldu" dedi.

Vali Nuceyfi, Erbil'deki geçici çalışma ofisinde hazırlıkları devam eden Musul operasyonuna ilişkin gelinen son durumu anlattı.

Musul operasyonu için askeri ve sivil hazırlıklar yürütüldüğünü aktaran Nuceyfi, "Askeri hazırlıkların ağır yükü Irak ordusunda. Irak ordusu operasyon için hazırlık ve eğitimini tamamlamış durumda. Operasyonda ayrıca Musul'daki güvenlik güçleriyle silahlı eğitim alan Sünni güçler ve Peşmergeler yer alacak. Koalisyon ülkeleri de hava saldırılarıyla operasyona destek verecek. Operasyonda bir koordine komisyonu kurulacaktır. Bu komisyonda herkes yer alacak. Müttefik güçlerin de komisyona katkısı olacak" diye konuştu.

MEZHEPÇİLİK 2003'TEN SONRA BAŞLADI

ABD'nin 2003 yılındaki işgalinden sonra Irak'ta mezhep ayrımcılığının yaygınlaşmaya başladığını dile getiren Nuceyfi, "Irak'ta daha önce kısmi olarak mezhepçilik vardı. Ancak ABD'nin 2003'teki işgalinden sonra etnik ve mezhebi grupları koruma kültürü başladı. Vatan ve vatandaşı koruma geleneği ortadan kalktı. Kürtlerin de Şiilerin de kendilerini koruyacak Peşmerge güçleri vardı. Sünnilerin ise ordudan başka koruyacak güçleri yoktu. Irak ordusunun durumu kötü olunca mezhepçilik giderek büyümeye başladı. DAEŞ ve diğer aşırıcılar, Irak'ın bölünmesine destek verdiler. Sünnilerin blokunda aşırıcılık başladığında Şii blokunda da aynısı meydana geldi" değerlendirmesinde bulundu.

Irak'ta yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini vurgulayan Nuceyfi, sözlerini şöyle tamamladı:
Yapacağımız ilk şey Irak'ın birliğini yeniden inşa etmektir. Bunun ilk belirtileri biz ve Kürdistan hükümeti arasında ortaya çıkmaya başladı. Kürtler ile Sünni Araplar arasında özellikle bu bölgede önemli bir yakınlaşma ve birleşme oldu. Kürtlerle ilişkilerimiz oldukça iyi. Şiilerle de böyle olumlu bir durumun oluşmasını istiyoruz. Ulusal birlik ancak böyle gerçekleşir.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?