Musul'da 3 köy DEAŞ'tan geri alındı

Musul kent merkezinin batı yakasının DEAŞ'tan geri alınması için başlatılan operasyonda Irak güvenlik güçleri, üç köyde daha kontrolü sağladı

Musul'da 3 köy DEAŞ'tan geri alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Musul kent merkezinin batı yakasını DEAŞ'tan kurtarmak için başlatılan operasyonda 3 köyün daha kurtarıldığı, güvenlik güçlerinin Musul Uluslararası Havalimanı'a doğru ilerlediği bildirildi.

Musul Operasyonlar Komutanı Abdulemir Yarullah, Irak'ın yarı resmi devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Federal polis güçleri, kentin güneyinde yer alan El-Kafur, El- Cemasa ve El-Akreb köylerinde kontrolü sağladı." dedi.

Yarullah, Musul ile Bağdat arasındaki önemli yol kavşağının da güvenlik güçlerinin kontrolüne geçtiğini söyledi.

Operasyona kentin güney bölgesinden katılan federal polis güçlerinin, batı yakasında yer alan Musul Uluslararası Havalimanı'na sadece birkaç kilometre mesafede bulunduğu kaydedildi.

Musul'un batı yakasının DEAŞ'tan geri alınması için başlatılan operasyonda güvenlik güçleri daha önce de üç köy ve bir elektrik santralinde kontrolü sağlamıştı.

Irak Başbakanı Haydar el- İbadi bu sabah yaptığı açıklamada, Musul'un batı yakasının DEAŞ'tan geri alınması için askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Musul'un doğu yakasında kontrolün tamamen sağlanmasının ardından batı bölgelerinin geri alınması için 3 cepheden başlatılan operasyona, Irak ordusu kuzeyden, federal polis güçleri güneyden, Haşdi Şabi ise batıdan destek veriyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 13:48
banner53
YORUM EKLE

banner39