banner15

Musul'da en büyük endişe hava saldırısı

Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Beyatlı, Musul'daki halkın en büyük korkusunun Bağdat yönetiminin hava saldırısı düzenlemesi olduğunu söyledi

Musul'da en büyük endişe hava saldırısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Aydın Beyatlı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'nin ele geçirdiği Musul'daki Türkmenler ile görüştüklerini, orada yaşayan halkın en büyük korkusunun Bağdat yönetimince hava saldırısı düzenlenmesinin olduğunu söyledi.

Beyatlı, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Musul'da yaşanan IŞİD'in sadece son bir aydır görülen bir hadise olmadığını söyledi. Örgütün, Irak'ın bazı şehirlerinde de terör estirdiğini, Musul'u kısa sürede ele geçirmesinin ise sürpriz olduğunu anlatan Beyatlı, şöyle konuştu:

"IŞİD'in 6 bin kişiyle, Musul gibi Irak'ın ikinci büyük kentini bir günde ele geçirmesi gerçekten düşündürücü. Bugün Musul'da terör estiren bu grup, sokaklarda insanları hiçbir gerekçe göstermeksizin öldürmektedir. Musul'da yaşayan Türkmenler iki gündür Zaho, Dohuk ve Erbil'e yoğun şekilde göç etmektedir. Geride kalanlar ise kasaba ve köylerde yaşayan akrabalarının yanına gitmektedir."

Bölgede yaşanan olayların ardından, Irak Türkmen Cephesi olarak komite kurduklarını aktaran Beyatlı, Musul'dan göç eden Türkmenlere yardımcı olacaklarını dile getirdi.

"GÜCÜNE GÜÇ KATTI"

Beyatlı, IŞİD'in Musul'daki savaş uçakları, tanklar ve ağır silahları da ele geçirdiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Çok ciddi anlamda güçlendiler. Musul'daki Türkmenlerle çok sık irtibat kuruyoruz. Orada yaşayan halkın en büyük endişesi, Bağdat yönetiminin hava saldırısı düzenlemesidir. O bölge daha önce de hava saldırısına uğramıştı. Böyle bir saldırıda teröristler bir nebze zarar görecektir ama en büyük zararı maalesef halk yaşayacaktır. İnsanlar bu nedenle Musul'u terketmek mecburiyetinde kalıyor. Bugün Musul'da IŞİD teröristleri ile Bağdat'ın silahlı güçleri arasına sıkışmış, ne yapacağını bilmeyen mazlum bir halk var. Irak'ta yaşayan Türkmenler en zor günlerini geçirmektedir"

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 13:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48