Musul'da siviller kamplara yerleşiyor

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Yardımcısı Atiye, "Musul'un çevre bölgelerindeki çatışmalardan dolayı evlerini terk edip yeni kurulan sığınmacı kampına gelen sivillerin sayısı 16 bine yaklaştı" dedi.

Musul'da siviller kamplara yerleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin başlattığı, uluslararası koalisyon güçlerinin de destek verdiği Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu 17'nci gününde devam ediyor.

Orduya bağlı "Altın Güç" olarak adlandırılan antiterör timleri, dün girdikleri Musul kent merkezinin doğu kapısına 1 kilometre mesafedeki Gökçeli Mahallesi'nde güvenliği sağlamaya çalışıyor.

Ordu güçleri ve militanlar arasında Gökçeli'de yer yer çatışmalar devam ederken, iki buçuk yıldır DEAŞ'ın hakimiyetinde yaşayan sivillerin güvenli bölgelere kaçmak için ellerine beyaz flamalar alarak evlerini terk ettikleri, bazı sivillerin ise yanlarına aldıkları hafif eşyalarla araçlarıyla çatışma bölgesinden kaçtıkları görüldü. Bölgeyi terk etmeyen siviller ise güvenlik güçlerinin hedefi olmamak için evlerinin kapı ve çatılarına beyaz bayrak asıyor.

DEAŞ tehlikesinin siviller üzerinde devam etmesinden dolayı, kamera karşısında konuşmak istemeyen siviller, "Güvenlik güçlerinin bölgelerimizi kurtarmasından mutluyuz. Musul halkı uzun süre boyunca kurtarılmayı bekledi" dediler. Bazılarının ise yere eğilip, Irak bayrağını öptüğü görüldü.


Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Yardımcısı Casım el-Atiye, Musul'da son 17 günde meydana gelen göçe ilişkin, "Şu ana kadar Musul'un çevre bölgelerindeki çatışmalardan dolayı evlerini terk edip yeni kurulan sığınmacı kampına gelen sivillerin sayısı 16 bine yaklaştı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 21:04
banner53
YORUM EKLE

banner39