banner39

Musul'da üç bölge daha DEAŞ'tan temizlendi

Musul’u kurtarma operasyonu ikinci aşamasında kentin kuzeydoğusunda üç bölge daha DEAŞ’tan temizlendi.

Ortadoğu 02.12.2016, 10:31 02.12.2016, 10:31
Musul'da üç bölge daha DEAŞ'tan temizlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Iraklı yetkililer, Kadisiye, Mahruk ve Abadi semtlerinin tamamen DEAŞ'tan temizlenerek, kontrol edildiğini duyurdu. Öte yandan yetkililer, Irak savaş uçaklarının DEAŞ’a ait birçok hedefi imha etmeye devam ettiğini belirtiyor.

Alınan bilgilere göre, Türkmen şehri olan Telafer'i kuşatan Haşdi Şabi güçlerinin bombardımanlarında ise birçok sivilin hayatını kaybettiğine dair haberler gelmeye devam ediyor. Geçen ay kontrol ettiği Telafer havaalanına askeri takviye sevk eden Haşdi Şabi örgütü, Telafer’e bağlı Telabta kasabasına ait köyleri kontrol etmek için yoğun bir saldırı başlatmıştı.

DEAŞ’ ait Amak haber ajansı, Handala ve Telfaris köylerinde Haşdi Şabi’ye düzenledikleri saldırı soncu birçok Haşdi Şabi mensubunun öldürüldüğünü bildirdi.

Güvenli güçleri bugüne kadar yaklaşık bin DEAŞ mensbunun öldürüldüğünü açıklarken kendi kayıpları hakkında hiçbir bilgi vermiyor. Ancak bazı kaynakları bugüne kadar yaklaşık bin 500 güvenlik güçleri üyesinin öldürüldüğünü belirtiyor.

Bu BM Irak temsilciliği geçen ayın bilançosunu açıkladı. Açıklamaya göre 4 binden fazla kişinin şiddet olaylarında yaranladığını ve hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada kayıpların çoğu sivillerden oluştuğuna dikkat çekildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?