banner15

"Müzakere masası kuruluyken Rusya saldırdı"

İdlib'e hava harekatı, Suriye'nin normalleşmesi için toplanacak Türkiye, Rusya ve İran üçlü zirvesi öncesinde gerçekleşti.

"Müzakere masası kuruluyken Rusya saldırdı"

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İdlib'e Rusya'nın gerçekleştirdiği hava harekatı, Tahran'da Suriye'nin normalleşmesi için toplanacak Türkiye, Rusya ve İran üçlü zirvesi öncesinde gerçekleşti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus savaş uçaklarının muhaliflerin kontrolündeki son vilayet olan İdlib'e hava saldırısına başladığını duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yapılan açıklamaya göre Rus hava uçakları muhaliflerin kontrolü altındaki İdlib'e hava saldırıları düzenlemeye başladı.

Saldırının Cisru'ş Şuğur'a (İdlib'in güney batısı) yapıldığı bildirildi. 

Cisr-i Şuğur bölgesinin güneyinde yer alan Sirmaniyah, Zeyzun ve Cadraya mahallelerinin de vurulduğu bilgisi geldi.

Saldırıda Rusya Hava Kuvvetleri'ne bağlı üç adet RuAF tipi savaş uçağı, İdlib'e 22 gündür saldırıda bulunmuyordu.

Saldırı sonucu beşi çocuk olmak üzere 10 sivilin hayatını kaybettiği söyleniyor.

Esed'in Rusya'nın hava harekatını desteklediği bildiriliyor. İdlib'in güneyinde başlayan bombardımanlar sonrasında rejim güçlerinin kara harekatı gerçekleştirme ihtimalinin söz konusu olduğu söyleniyor.

RUSYA VE İRAN, ÜÇLÜ ZİRVE ÖNCESİNDE SALDIRDI

Rusya ve İran, İdlib'de muhaliflerin varlığının kesin bir şekilde ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etmişti. Lavrov yaptığı açıklamada, daha fazla tahammüllerinin kalmadığını söylemişti. 

Suriye'nin kuzeybatısında, askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki İdlib, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmişti. Ancak rejim ve zaman zaman Rusya, bölgeye hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 18:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48