banner15

'Nahda milli güvenliğin temellerinden birini teşkil ediyor'

Tunus Nahda Hareketi Lideri Gannuşi, "Nahda, milli güvenliğin temellerinden birini teşkil ediyor. Nahda, Tunus devriminin kazanımlarından bir parça" dedi.

'Nahda milli güvenliğin temellerinden birini teşkil ediyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, Nahda hareketinin ve parlamentodaki grubuna dokunmanın, milli güvenliğe dokunmak olduğunu belirtti.

Tunus'ta Nahda hareketi, 2016-2017 yılındaki faaliyetlerini değerlendirmek üzere toplandı.

Hareketin lideri Gannuşi, yıllık değerlendirme toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, "Nahda, milli güvenliğin temellerinden birini teşkil ediyor. Nahda, Tunus devriminin kazanımlarından bir parça. Hareketin ve parlamentodaki grubunun birliğine dokunmak Tunus'ta milli güvenliğe dokunmak gibidir." dedi.

Parlamentoda Nahda'nın dahil edilmediği yeni bir cephe oluşturulmasına işaret eden Gannuşi, "Nahda'ya dokunmak, demokrasi projesi için tehdit oluşturuyor. Nahda, bu projenin ve demokratik geçiş hedefinin temel taşıyıcısı. Biz oluşumlar hakkında görüşlerimizi aktarıyoruz. Daha önce de karşımızda oluşumlar ve cepheler kurulduğunu gördük. Ancak bunlar devam etmedi çünkü mevcudiyetlerinin gerekçesi yok." ifadelerini kullandı.

Nahda'nın ülkede ulusal uzlaşı gibi çeşitli konularda büyük rol oynadığını belirten Gannuşi, Nahda'nın liderlik vasfı taşıyan faal bir grup olduğunu aktardı.

Tunus'ta parlamentoda 4 grup ile bağımsız milletvekillerinin de katıldığı henüz resmi olarak açıklanmayan bir cephe oluşturulmuştu. Parlamento kulislerinde uzun süren görüşmelerin ardından kurucuları tarafından "ilerici, ılımlı" olarak tanımlanan cepheye katılan vekil sayısının 50'ye ulaşabileceği tahminleri yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 18:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35