banner39

Nahda yöneticisi ABD'ye giden uçaktan indirildi

Nahda yöneticilerinden Abdulfettah Moro, ABD'ye seyahat yasağı bulunmamasına rağmen bu ülkeye gitmek üzere bindiği uçaktan indirildi...

Ortadoğu 27.11.2014, 16:52 27.11.2014, 16:52
Nahda yöneticisi ABD'ye giden uçaktan indirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus Nahda hareketi’nin ikinci adamı Abdulfettah Moro, Amerika’ya gitmek için bindiği uçaktan indirildi.

Bu konuda bir açıklama yapan Moro, söz konusu tutumun gerekçesinin kendisine belirtilmesinin gerektiğini ifade etti. Moro; “Dün Amerika’ya gitmek üzere havalanmadan hemen önce uçaktan indirildiğini, bu beklenmedik uygulamanın gerekçesinin ise idari sebepler olduğunu düşündüğünü” dile getirdi.

Moro Amerika’da dördüncüsü düzenlenecek olan Filistin-Amerikan Kongresi’ne katılmak üzere 26 Kasım Çarşamba günü ABD uçağına binmişti. Ancak Moro’nun kalkıştan kısa bir süre önce yetkililer tarafından uçaktan indirildiği belirtildi.

El Cezire’ye konuşan Moro, uçağın Münih aktarmalı olması nedeniyle, Alman yetkililerin isteği üzerine uçaktan indirildiğinin kendisine bildirildiğini, ancak sonradan durumun böyle olmadığının anlaşıldığını söyledi. Moro, engellemenin Washington kaynaklı olduğunun kendisine Tunuslu yetkililer tarafından sonradan bildirildiğini ifade etti.

Nahda tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Moro’nun ABD’ye girişi yasaklı isimler listesinde yer almadığını ve Moro’nun ABD’ye girmesini engelleyecek siyasi nedenler bulunmadığını duyurdu.

Öte yandan ABD’nin Tunus Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ise, Moro’nun yasaklı olmadığının doğrulandığı bildirildi.

Gözlemciler, Nahda’ya baskıların şimdiden başladığını, ileriki süreçte ülke içinde ve dışında baskıların daha da artabileceğini savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?