banner15

Nasrallah: İddianamede bir şey yok

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, Hariri suikastiyle ilgili "İddialar direk suçlama şeklinde değil ve sadece telefon kayıtlarına ve bazı tartışılan belgelere dayanıyor'' dedi.

Nasrallah: İddianamede bir şey yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Lübnan'da bugün yayınlanan eski Başbakan Refik Hariri suikastiyle ilgili iddianame ve gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, Birleşmiş Milletler Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesi'nin yayınlanan iddianamesinde, yeni bir şey ortaya koymadığı iddiasında bulundu.

İddianamade açıklanan hususların, daha önce batılı bazı yayın organlarında yayınlanan haberlerde de yer aldığını belirten Nasrallah, iddianamade yer alan suçlamaların ve Hizbullahla bağlantılı olduğu belirtilen bazı üyeleriyle ilgili iddiaların, bugüne kadar söylediklerini teyit ettiğini belirterek, ''Biz iddianamenin politize edildiğini ve adaletli olmadığını söylüyorduk. İddialar direk suçlama şeklinde değil ve sadece telefon kayıtlarına ve bazı tartışılan belgelere dayanıyor'' dedi.

Nasrallah, Hizbullah başta olmak üzere ülkede bütün şehitlerin çok önemli çalışmaları bulunduğunu ve bunları inkar etmenin mümkün olmadığını belirtti. Nasrallah, Lübnan'da her zaman gruplar arasında çatışmaların olduğunu, ancak günümüzde yaşanan istikrarlı ortamı bozmak isteyenlerin, Hizbullah'ın üzerine geldiklerini belirterek şunları söyledi:

''Hizbullah'ı liderlerini öldürmekle, istikrarsızlık getirmekle suçladılar. Ancak Hizbullah ülkenin istikrarını savunuyor. Suçlamalar haksız. Hizbullah'a yönelik bütün karalama kampanyalarına, haksız iddialarına rağmen halk bize destek veriyor. Lübnan'da halkı birbirine düşürmek için asılsız iddialarda bulunuyorlar. Bazı kişiler bu istikrarı ortadan kaldırmak için mezhepler arasında sorun çıkarmaya çalışıyor.''

Nasrallah, 2006 yılı ağustos ayından bu yana ülkedeki istikrarı bozmak isteyenlerin, Sünniler ve Şiiler arasında gerginlik yaratmak için her fırsatı kullandığını da belirtti.

Nasrallah, Beyrut'ta Hristiyan bölgesinde iki kişinin şüpheli bir şekilde bomba patlamasıyla ölümüne neden olan olayla ilgili olarak, Hizbullah'ın suçlandığını belirterek bunun gerçekle bağlantısının olmadığını söyledi. Nasrallah, ''Söz konusu olay iki kişi arasında meydana gelen finansal bir çatışma sonucunda gerçekleşmiştir. Hizbullah'ın ülkenin Hristiyan kesiminde istikrarsızlığa yol açacak komploların içinde yer alması mümkün değildir'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 05:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35