Nasrallah: İsrail saldırırsa sessiz kalmayacağız

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, ''Muhtemel bir İsrail saldırısı karşısında sessiz kalmayacağız'' dedi

Ortadoğu 16.02.2013, 22:04 16.02.2013, 22:32
Nasrallah: İsrail saldırırsa sessiz kalmayacağız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Bulgaristan'ın Burgaz saldırısından Hizbullah'ı sorumlu tutmasının ardından gündeme gelen İsrail'in Lübnan'ı vurması yönünde medyada çıkan tartışmalarla ilgili ''Muhtemel bir İsrail saldırısı karşısında sessiz kalmayacağız'' dedi.

Başkent Beyrut'ta Hizbullah liderlerinden Abbas Musevi, Şeyh Ragıp Harb ve İmad Muğniye'yi anmak için düzenlenen ''şehit liderler'' programında konuşan Nasrallah, Burgaz saldırısından Hizbullah'ın sorumlu tutulmasına ilişkin, ''Lübnan hükümetini devirmek ve direnişi zayıflatmak amaçlı bu tür suçlamalar için bazı siyasi güçlerin görevlendirilmesini kınıyoruz'' ifadesini kullandı.

''İsrail'in, savaş açmak için bir bahaneye ihtiyacı yok'' değerlendirmesinde bulunan Nasrallah, Hizbullah'ın muhtemel bir İsrail saldırısı karşısında sessiz kalmayacağını vurguladı.

Bulgaristan'ın Burgaz kentinde 18 Temmuz 2012'de turistleri taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırıda 5 İsrailli ile Bulgar otobüs şoförü ölmüştü.

Bulgaristan İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov 6 aylık soruşturma sonucunda, saldırının arkasında Hizbullah'ın olduğu bilgisine ulaştıklarını açıklamış ve ''Elimize ulaşan bilgilere göre İsrailli turistlere karşı düzenlenen saldırı Hizbullah tarafından finanse edildi'' iddiasında bulunmuştu.

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım ise Burgaz saldırısından Hizbullah'ı sorumlu tutan Bulgaristan'ın asılsız iddialarının arkasında İsrail siyasetinin bulunduğunu öne sürmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?