banner39

Nasrallah: Suriye'de büyük bir operasyon yapacağız

Hizbullah lideri Nasrallah, Kalamun'da bir operasyon hazırlığında olduklarını ancak konuyla ilgili açıklama yapmayacaklarını söyledi

Ortadoğu 06.05.2015, 08:31 06.05.2015, 08:31
Nasrallah: Suriye'de büyük bir operasyon yapacağız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, ABD Kongresi'nde geçen hafta Cumhuriyetçiler tarafından gündeme getirilen Irak'taki Kürt ve Sünni grupları silahlandırma teklifi hakkında konuşurken ABD'nin tüm bölge ülkelerini bölmek istediğini öne sürdü. Nasrallah, Hizbullah'ın Suriye'nin Kalamun bölgesinde büyük bir taarruz hazırlığında olduğunu söyledi.

Hizbullah'a ait El-Manar televizyonunda konuşan Nasrallah, ABD'nin IŞİD'e karşı oluşturduğu koalisyonun önce Irak sonra tüm bölgeyi "mezhebi ve etnik" temellere göre bölmeyi hedeflediğini iddia etti. 

Nasrallah, "Arapları, Kürt, Şii, Sünni diye mezhebi ve siyasi temelli bölmek istiyorlar. Bölge ülkeleri zayıflatılacak, birbirleriyle savaştırılacak ve bölünecek. Irak’ın bölünmesi için attıkları ilk adım, ABD Kongresi’nin aldığı Iraklı grupları silahlandırma kararıdır. Irak’ta yapılan, bölgede yapılandan bağımsız değildir. Yemen’i, Irak’ı, Suriye'yi, tüm bölge ülkelerini bölmek istiyorlar. Hatta kendileriyle işbirliği yapanları bile bölecekler. Gün gelecek Suud’u da bölecekler" dedi.

Suriye'nin Kalamun bölgesinde Hizbullah ve silahlı gruplar arasında devam eden çatışmalarla ilgili olarak Nasrallah şunları kaydetti:

"İddia edilenin aksine İdlip ve Cisr eş-Şugur'un düşmesinden sonra yeni bir cephe açmak için bir saldırı yapmış değiliz. Biz onlara saldırmadık. Onlar bize saldırdı. Lübnan topraklarındaki Arsal'da insanları öldürdüler, askerleri kaçırdılar. Biz Suriye’ye girmeden önce Arsal onların işgali altındaydı. Hayali bir tehditten değil, fiilen olan bir durumdan bahsediyoruz."

Nasrallah, "Lübnan devleti, sınırdaki terör tehdidine karşı bir şey yapabilecek durumda değil. İnsanlar barış içerisinde yaşasın diye kayıplar vermeye hazırız. Saldırı ve tehditler karşısında eli kolu bağlı duracak değiliz" diye konuştu.

Örgütün, Suriye'nin Kalamun bölgesinde "büyük bir taarruz" hazırlığında olduğunu belirten Nasrallah, "Beklenen Kalamun operasyonundan önce hiçbir beyanatta bulunmayacağız. Operasyon kendi adına konuşacak" ifadesini kullandı. 

"ELİ KOLU BAĞLI DURACAK DEĞİLİZ"

Suriye'de muhaliflerin, İdlip ve Cisr eş-Şugur'u ele geçirmesinden sonra psikolojik bir operasyon yapıldığını ileri süren Nasrallah şöyle konuştu:

"Medya ve sosyal medya üzerinden pompalanan propagandalara, psikolojik harekatlara şahit olduk.  Mesela gazeteler, Suriye’nin en önemli müttefiklerinden İran'ın nükleer müzakereler için Suriye’yi sattığını, Rusya’nın desteğini çektiğini yazdılar. Rusya’nın Suriye’den ayrıldığına dair hiçbir gösterge yok. Nasıl Suriye ordusu çöküyor? Söyleyebilecekleri tek şey şu. 'Suriye devleti iki cephede kaybetti'. Suriye’de lokal başarılar, bütün cephenin kaybedildiği anlamına gelmez."

"SUUD'UN YEMEN OPERASYONLARI FİYASKO"

Suudi Arabistan'ın Yemen'e düzenlediği operasyonu da "fiyasko" olarak nitelendiren Nasrallah şöyle devam etti:

"Bana Suudilerin Yemen'de ulaştıkları tek bir hedefi söyleyin. Sana’ya Mansur Hadi’yi getirebildiler mi? Ensarrullah’ın silahını ele geçirebildiler mi? Hepsini bir kenara bırakalım, sadece bir hedeflerine ulaşabildiler mi? İddia ettikleri İran nüfuzunu kırmayı başarabildiler mi? Büyük bir Suudi hezimeti ve Yemenlilerin zaferiyle karşı karşıyayız. Umuda Dönüş operasyonu meydana gelen başarısızlığı örtmek için yapıldı. Suud'un Yemen operasyonları tam bir fiyaskodur."

HARİRİ’DEN NASRALLAH’A TEPKİ: HUSİLERİN LİDERİ GİBİ

Eski Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın, Yemen'deki Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) lideriymiş gibi hareket ettiğini savundu.

Hariri, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Nasrallah'ın Yemen konusundaki sözlerini eleştirerek, "Nasrallah, Yemen konusunu ele alırken sanki Lübnan'daki (Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen) Dahiye ya da En-Nabtiyye bölgelerinden bahsediyor. Husilerin lideriymiş gibi hareket ediyor" ifadesini kullandı.   

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Yemen halkı ile dayanışma toplantısında konuşma yapan Nasrallah, "ABD ve Suudi Arabistan'ın ortaklaşa gerçekleştirdiği Yemen operasyonunu" kınadığını söylemiş, Yemen halkının arkasında olduğunu dile getirmişti. 

Ülkedeki Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adlı hava harekatı başlatmıştı. Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış ve koalisyon güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığını söylemişti.

Yorumlar (1)
zaza12 7 yıl önce
yemen fitnecisimisin - afganistanda amerika ortağımısın - ırakta amerika yalakasımısın - suriyede rusya ajanımısın - lübnanda iranın silahımısın bence hepsi olabilirsin sadece sen sen değilsin
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?