Nasrallah: Suriye'de savaşmazsak Irak oluruz

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, Suriye'de savaşmamaları durumunda Lübnan'ın ikinci bir Irak olacağını savundu

Nasrallah: Suriye'de savaşmazsak Irak oluruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, bölgesel bir güç haline geldiklerini vurgulayarak, Suriye'de savaşmamaları halinde Lübnan'in ikinci Irak olacağını savundu.

Lübnan'daki Es-Sefir gazetesine açıklamada bulunan Nasrallah, Suriye rejimini yıkmak amacıyla kurulan komploları boşa çıkardıklarını belirtti. "Suriye'de tarihi ve stratejik başarıyı gerçekleştirmek için son çeyrekteyiz" iddiasında bulunan Nasrallah, "Eğer Suriye'ye gitmeseydik, Lübnan ikinci Irak olurdu" görüşünü savundu.

Nasrallah, bazı ülkelerin bölgede üstünlük kurma ve siyasi çözüme engel olma yönünde adımlar attığını ileri sürdü.

"Hizbullah kurban vermeye devam edecek" ifadesini kullanan Nasrallah, şöyle devam etti:

"2006 yılında İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırısında tüm dünya Hizbullah'ın karşısında yer almıştı, direnişimizin hezimeti üzerine bahisler oynanıyordu. Sonunda kazanan biz ve müttefiklerimiz oldu."

Nasrallah, Hizbullah ve İran'ı hedef almak isteyen tarafların bu amaçlarında başarısız olunca Suriye'ye komplo kurma yolunu seçtiklerini savundu.

Nasrallah,  "Suriye'ye gitmek zorunluluk ve görevden daha fazlası. Eğer Suriye'ye gitmeseydik, Lübnan ikinci Irak olurdu. Geçen ay Irak'ta gerçekleşen 300 bombalı saldırıda yaklaşık 900 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 16:13
banner53
YORUM EKLE

banner39