banner39

Nasrallah ve İran'dan Esad'a tebrik

Hizbullah'ın lideri Esad'ın devlet başkanlığı seçimini kazanmasını tebrik etti. İran'da Cuma kıldıran Kirmani de Esad'ı tebrik ettiğini söyledi

Ortadoğu 07.06.2014, 10:48 07.06.2014, 10:57
Nasrallah ve İran'dan Esad'a tebrik

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan'daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suriye devlet başkanlığı seçimini kazanan Beşşar Esad'ı kutladı. İran'da Cuma namazı kıldıran Ayetullah Muvahhidi Kirmani de Esad'ı tebrik etti.

Nasrallah, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki bir törende yaptığı konuşmada, Suriye devlet başkanlığı seçiminin son zamanlarda yaşanan en önemli olay olduğunu savundu. Nasrallah, "Esad'a güvenini yineleyen Suriye halkını kutluyorum. Seçime katılım çok yüksek oldu. Bu katılım, Suriye halkı ve yönetimi için tarihi bir başarıdır" dedi.

Batı'nın, seçime engel olmaya çalıştığını öne süren Nasrallah, "Ancak tehditlere rağmen Suriye, kararından vazgeçmedi. Seçimler, Suriye'nin bir bütün olduğunu ve olmaya devam edeceğini gösteriyor" diye konuştu.

Suriye'yi yönetebilecek bir devletin var olduğunu söyleyen Nasrallah, şunları kaydetti:

"Suriye halkı, bu seçimlerde kendi geleceklerine kendilerinin karar vereceğini gösterdi. Kriz, Cenevre-1, Cenevre-2 konferansları veya 'Esad istifa etsin' çağrılarıyla değil ancak siyasi yolla çözülür. Askeri çözümün başarısız olduğu anlaşılmıştır."

Suriye'de 3 Haziran'da yapılan ancak başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası çevrelerce eleştirilen seçimde, yüzde 88,7'lik oyla Beşşar Esad'ın yeniden "Devlet başkanı" seçildiği açıklanmıştı.

ESAD'A İRAN'DAN DA BİR TEBRİK VARDI

İran’ın başkenti Tahran’da cuma namazını kıldıran Ayetullah Muvahhidi Kirmani, Suriye’de yapılan göstermelik seçimlerle yeniden devlet başkanlığına seçilen Beşşar Esad'ı tebrik etti.

Cuma hutbesinde Suriye’deki seçimlere değinen Tahran Cuma Hatibi Ayetullah Kirmani, Esad'ı tebrik ederek, “Caniler karşısında dik duran Suriye halkı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’yi ümitsizliğe sürükledi ve bütün komploları hüsrana uğrattı” dedi.

Kirmani, Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Selahaddin eyaletine bağlı Samarra’da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’in saldırılarını da kınayan bir açıklama yaptı. Kirmani “Düşmana karşı uyanık olmak ve mezhepsel çatışmalara mahal vermemek lazım” şeklinde konuştu.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in İran’ın P5+1 ülkeleriyle yürüttüğü müzakereleri değerlendirmesine dikkat çeken Kirmani, “batılı ülkelere bağlanmamak gerektiğini” belirtti.

İran heyetinin nükleer müzakerelerde usule riayet ettiğini belirten Ayetullah Kirmani, İslami onur korunarak nükleer alanda elde edilen bilimsel ilerlemenin devam etmesi gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?