banner39

NATO'dan İran'ın Patriot açıklamasına kınama

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, İran Genelkurmay Başkanı'nın ''Türkiye'ye Patriot konuşlandırılması dünya savaşına sebep olabilir'' açıklamasını kınadı

Ortadoğu 17.12.2012, 17:41 17.12.2012, 17:41
NATO'dan İran'ın Patriot açıklamasına kınama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmusen, Patriotların yeni bir dünya savaşına yol açacağını söyleyen İranlı komutana sert tepki gösterdi.

Belçika Başbakanı Elio Di Rupo ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rasmussen, Suriye sınırına yerleştirilecek Patriotların sadece savunma amaçlı olduğunu bir kez daha vurguladı. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "Bu iddiaları tamamıyla kınıyorum. Müttefikimiz Türkiye'yi korumak ve savunmak için oradayız. Saldırma gibi bir niyetimiz yok." dedi.

Anders Fogh Rasmusen, NATO'nun Patriot konuşlandırmasından sadece "füzelerini saldırı amacıyla kullanmak gibi aptalca fikirlere hâlâ sahip olanları" endişelendireceğini söyledi. Rasmussen, Patriotlar sayesinde kimsenin Türkiye'ye saldırmayı aklından bile geçiremeyeceğini umduğunu dile getirdi.

İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, Patriotları, NATO'nun dünya savaşına hazırlığı olarak değerlendirmiş ve bu durumun insanlığın geleceği ve Avrupa için çok tehlikeli olduğunu öne sürmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?