banner15

NATO'dan Kaddafi'ye 48 saat süre

NATO’nun, görevi bırakmasını istediği Muammer Kaddafi’nin Trablus’taki karargahına ağır bir bombardıman planı içinde olduğu belirtildi.

NATO'dan Kaddafi'ye 48 saat süre

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO, teslim olmaması halinde Kaddafi’nin karargahına bombardırman yapmayı planlıyor.

Şu ana kadar NATO uçaklarının gerçekleştirdiği sortilerde 46 hedefin vurulduğu belirtilirken, Kaddafi’den, en geçe 48 saat içinde görevi terk etmesi ve karargahına beyaz bayrak asması istendi.

NATO yetkilileri, son bir hafta içinde muhaliflerin Kaddafi güçlerine yönelik önemli operasyonlar gerçekleştirdiğini, Ulusal Geçiş Konseyi’nin, NATO kuvvetlerinin de desteğiyle neredeyse ülkenin büyük bölümüne hakim olduğunu kaydettiler.

Yetkililerden, muhaliflerin başkent Trablus’un da büyük kısmına hakim olduklaarı açıklaması gelirken, Genel Sekreter Rasmussen, Kaddafi’nin bir an önce görevi terk etmesi çağrısını yineledi. Rasmussen, geçiş sürecinin şiddetten uzak olması gerektiğinin de altını çizdi.

İstanbul'da kritik zirve

Bu arada, Libya temas grubunun önümüzdeki perşembe günü İstanbul'da toplanacağı açıklandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla telekonferans yöntemiyle görüştü. Görüşmede, Libya Temas Grubu'nun siyasi direktörler düzeyinde bu hafta Türkiye'de toplanması kararlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 06:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35