Navaz Şerif: Ateşkesten rahatsız olanlar var

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, barış müzakerelerinin yürütüldüğü sırada Taliban'ın ateşkes ilan etmesinden rahatsız olan bazı grupların olduğunu söyledi

Navaz Şerif: Ateşkesten rahatsız olanlar var

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, pazartesi günü yaptığı açıklamasında, bazı kesimlerin Taliban’ın ateşkesinden hoşnut olmadığını ifade etti.

BBC’ye konuşan Şerif, hükümetin önceliliğinin bu problemi barışçıl yöntemlerle çözmek olduğunu söyledi. Görüşmelerin devam ettiğini ancak süreçteki ilerlemenin beklentilerin gerisinde kaldığını belirten Şerif, eğer daha fazla kan dökülmeden barış gelirse, bunun her şeye değeceğini vurguladı.

Pakistan başbakanı, diktatörlüğün milliyetçiliği, mezhepçiliği ve sosyo-ekonomik eşitsizlikleri doğurduğunu söyledi. 40 yıl önce kimin Şii kimin Sünni olduğundan kimsenin bahsetmediğini vurgulayan Şerif, demokrasi dışı güçlerin gelişiyle, mezhepçi kesimlerle kurulan bağlantıların terörizmin ortaya çıkışına zemin hazırladığını belirtti.

Şerif, hükümetinin 10 aylık yönetimi süresince, parti programında da yer alan 4 ana unsura, yani, eğitim, enerji, ekonomi ve aşırlıklarla mücadele konularına önem verdiğini belirtti. Ülke ekonomisindeki gelişmenin ortada olduğunu belirten Şerif, eğitim bütçesinin de yüzde 2’den yüzde 4’e çıkarılacağını ifade etti.

Pakistan hükümeti ile Taliban arasında Şubat ayında başlayan barış müzakereleri çeşitli aksamalara rağmen devam ediyor. Taliban, 1 Mart günü otuz günlük ateşkes ilan ettiğini duyurmuş daha sonra ateşkesi on gün daha uzattığını açıklamıştı. 10 Nisan'da sona eren ateşkesin ardından bazı küçük çatışmalar yaşanmış ancak bunlar müzakerelere engel olmamıştı.

Taraflar, müzakerelerin devam etmesi gerektiğini ifade ediyor ancak karşı taraftan önemli adımlar bekliyor. Pakistan hükümeti Taliban'ın süresiz ateşkes ilan etmesini, Taliban da tutuklu Taliban üyelerinin serbest bırakılmasını istiyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35