banner15

Navaz Şerif'den Hindistan'a Keşmir eleştirisi

BM Genel Kurulu'na hitap eden Pakistan Başbakanı Şerif, Hindistan hükümetini Keşmir konusunda sert bir dille eleştirdi

Navaz Şerif'den Hindistan'a Keşmir eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif dün Birleşmiş Milletler genel kuruluna hitap etti. Şerif konuşmasında Keşmir meselesini ağırlıklı olarak vurguladı. IŞİD'le ilgili de konuşan Şerif, terörün her türlüsünü kınadıklarını söyledi. 

Şerif, BM Genel Kurulu'na hitaben yaptığı konuşmada, Pakistan'ın geçen 13 yıllık süre boyunca teröre karşı büyük mücadeleler verdiğini ve bu mücadelenin halen devam ettiğini söyledi. Komşuları Afganistan'ın da benzer sorunlar ile karşı karşıya olduğunu dile getiren Şerif, Pakistan'ın komşu ülkelerle ilişkilerini geliştirmek istediğini ifade etti. 

Komşu ülke Hindistan ile diyalogların ilerletilmesi hususunda dışişleri bakanları düzeyindeki görüşmelerin iptal edilmesini, "Görüşmelerin Hindistan tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesi ile hayal kırıklığına uğradık. Alt kıta insanları bölgesel sorunları çözmede fırsatları kaçırıyor" şeklinde değerlendiren Şerif, Pakistan'ın 1960'tan beri BM Barış Gücü misyonuna katkı vermeyi sürdürdüğünü, bundan sonra da dünyada ve bölgesinde barışçıl rolünü oynamayı sürdüreceğini söyledi.

Orta Afrika'da oluşturulan BM Barış Gücü'ne Pakistan'ın bin 50 askeriyle destek verdiğini hatırlatan Şerif, dünyadaki çatışmaların önlenmesi için geçici çözümler yerine sorunların köküne inilmesi gerektiğini kaydetti. 

Gazze halkının geçen aylarda İsrail saldırı ile yeniden toplu zulme uğradığını belirten ve saldırıları 'soykırım' olarak nitelendiren Şerif, "Filistin ile İsrail arasındaki ateşkesi memnuniyetle karşılıyoruz ancak Gazze üzerindeki abluka kalkmalı, Filistinli tutsaklar serbest kalmalı ve İsrail'in yasa dışı yerleşim yerleri açma girişimleri durdurulmalıdır" diye konuştu.

Ortadoğu'da silahlı faaliyetlerin bir kez daha baş göstermesiyle "terörizmin", küresel bir tehdit olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını belirten Şerif, "Biz terörün her türlüsünü kınıyoruz" dedi.

KEŞMİR'E VERİLEN REFERANDUM SÖZÜ TUTULMALI

Konuşmasında Hindistan ile yıllardır çözüme kavuşturulamayan Keşmir sorununa da değinen Şerif, "Jammu-Keşmir halkı kendisine verilen referandum sözlerinin yerine getirilmesini bekliyor. Biz de Jammu-Keşmir halkının self-determinasyon hakkını savunuyoruz. Ayrıca Pakistan sorunun, müzakere yolu ile çözümü için hazırdır" ifadesini kullandı. 

Öte yandan Pakistan Dışişler Bakanlığından yapılan açıklamada Başbakan Şerif'in, BM Genel Kurulu'nda hitabından önce BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile bir araya geldiği belirtildi. Açıklamada, Şerif'in bu görüşmede de Ban'a Afganistan sınırında "Taliban gruplarına karşı devam eden askeri operasyon hakkında bilgi verdiği ve ülke topraklarında terörizme karşı sıfır tolerans gösterdiklerini" ifade ettiği kaydedildi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2014, 15:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35