banner15

Nazarbayev Aktöbe'de suçluyu buldu; 'Aşırıcılar'

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Aktöbe şehrindeki saldırının 'radikal İslamcı' tarafından yapıldığını öne sürdü.

Nazarbayev Aktöbe'de suçluyu buldu; 'Aşırıcılar'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Aktöbe saldırısının 'radikaller' tarafından yapıldığını öne sürdü. Ulusa sesleniş konuşması yapan Nazarbayev "Bu dışarıdan emir alan radikal İslamcı kişiler tarafından düzenlenen bir terör eylemidir. 2003 yılından beri idamlar yasak olsa da, saldırıyı gerçekleştirenlere idam cezası verilmesi gerekir." dedi.

Nazarbayev, ayrıca Kazakistan'da aşırılık yanlıları ortadan kaldırmak için 'olabilecek en katı önlemleri' alacaklarını belirtti.

Aktöbe kentinde pazar günü iki silah dükkanı ve bir askeri birliğe silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırılar sonucunda üçü sivil, üçü de asker olmak üzere 19 kişi ölmüştü.

Saldırıları ismi ilk kez duyulan 'Kazakistan’ı Özgürleştirme Ordusu' adlı bir örgüt üstlenmişti. 

Kazakistan'da yayın yapan “Ozodlik” radyosu, haberi, örgütün “Bu saldırılar Nazarbayev diktatörlüğüne karşı Kazakistan'ın demokratik gelişimini isteyenlerin ilk saldırısıdır” sözlerine yer vererek duyurmuştu.

Kentte bugün de bir çocuk kampına silahlı saldırı düzenlendi ancak ölen ya da yaralanan olmadı. Kazak yetkililer, iki saldırının birbiriyle bağlantılı olabileceğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 12:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48