banner39

Nerzuki: İlişkilerimiz büyük gelişme gösteriyor

Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, Türkiye-Tunus ilişkilerinin her alanda büyük gelişme gösterdiğini söyledi.

Ortadoğu 28.06.2014, 00:52 28.06.2014, 00:52
Nerzuki: İlişkilerimiz büyük gelişme gösteriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, Türkiye- Tunus ilişkilerinin her alanda büyükgelişme gösterdiğini söyledi.

 23. Afrika Birliği Zirvesi için Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da bulunan Merzuki, "Türkiye-Tunus ilişkileri, her alanda büyükgelişme gösteriyor. İki ülke arasında bütünleşmeye doğru giden bir işbirliği ve koordinasyon var" dedi.

Ülkesinin Afrika ülkeleriyle ilişkilerini "tarihi ve seçkin" olarak değerlendiren Merzuki, bu ülkelerin liderleriyle bir araya geldiğini ve onlara Tunus'taki yol haritasına ilişkin bilgi verdiğini kaydetti.

Libya'daki olaylara da değinen Merzuki, Libya'nın önemli bir ülke olduğunu ve orada yaşananları yakından takip ettiklerini belirtti.

Ülkedeki parlamento seçimlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Merzuki, bunun olumlu bir adım olduğunu ifade etti.

Libya'da emekli General Halife Hafter, "onur savaşı" başlattığını duyurmuş, ülkenin parlamentosu Milli Genel Kongre ve geçiş hükümeti, bu durumu "darbe girişimi" olarak tanımlamıştı. Aralarında eski Başbakan Ali Zeydan'ın da bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve üst düzey asker ise Hafter'i desteklediğini açıklamıştı.

Libya'da halk, 40 yıllık Muammer Kaddafi yönetimine son veren 2011'deki halk ayaklanmasından bu yana ikinci kez parlamento seçimleri için sandık başına gitmişti.

 

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?