banner39

Netanyahu ABD'den özür diledi

İsrail başbakanı Küba liderini övünce Amerikalı senatörden azar işitti, arayıp özür diledi

Ortadoğu 24.11.2010, 16:00 24.11.2010, 16:00
Netanyahu ABD'den özür diledi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail hakkında olumlu açıklamalarda bulunduğu için Küba lideri Fidel Castro'yu öven sözler sarfedince, beklemediği bir tepkiyle karşılaştı.

Haaretz gazetesi, İsrail Başbakanının yaklaşık iki hafta önce ABD'ye yaptığı ziyaret sırasında, Castro hakkındaki açıklamaları nedeniyle kendisini eleştiren Kongre üyesi İleana Ros-Lehtinen'ı telefonla arayarak özür dilediğini duyurdu.

Haberde, İsrail Başbakanlığının konuyla ilgili olarak, "Netanyahu'nun, sadece belirli bir makaledeki sözlere atıfta bulunduğu, Castro'nun daha önceki yıllarda İsrail'e karşı söylediklerine ilişkin tutumunda bir değişiklik olmadığını vurguladığı" kaydedildi.

The Atlantic adlı bir yayın organında yer alan söyleşide Castro, İran'ı eleştirerek, İsrail ve Yahudiler hakkında olumlu cümleler sarf etmişti. Castro, kardeşi Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun İsrail ile yeniden ilişki kurup kurmayacağı sorusuna ise "Bu tür şeyler zaman alır" cevabını vermişti.

ABD SENATÖRÜNÜN TEPKİSİ GERİ ADIM ATTIRDI

İsrail Başbakanı Netanyahu, Castro'nun bu açıklamalarından memnuniyet duyduğunu söylemiş, bu açıklamaların Castro'nun Yahudi halkı ve İsrail devletinin tarihi hakkında derin bir bilgisi bulunduğunu gösterdiğini iddia etmişti. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de Castro'nun sözleri için övücü cümleler sarf etmiş, kalpten teşekkürlerini iletmişti.

Haaretz gazetesi, ABD Kongre üyelerinden olan ve yakında Dış İlişkiler Komitesi'nin başkanlığını üstlenmesi beklenen Ros-Lehtinen'ın sert bir Küba rejimi karşıtı olarak bilindiğine dikkati çekti.

Haaretz'in haberinde ayrıca, Ros-Lehtinen'in sıkı bir İsrail destekçisi olduğu vurgulandı.

Netanyahu'nun açıklamaları üzerine Ros-Lehtinen'in bir çok İsrailli yetkiliyle temas kurarak, İsrail Başbakanını uyarmalarını ve sözlerini geri almasını istediğini belirttiği kaydedildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?