banner39

Netanyahu-Clinton kavgası!

Obama'nın "Filistinli mülteciler konusunun çözülmesi ve 1967 sınırlarına dayalı iki devletli çözüm çağrısı" yapan konuşmasının hemen ardından İsrail'den eleştiri geldi

Ortadoğu 20.05.2011, 12:53 20.05.2011, 12:53
Netanyahu-Clinton kavgası!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın "Filistinli mülteciler konusunun çözülmesi ve 1967 sınırlarına dayalı iki devletli çözüm çağrısı" yapan konuşmasının hemen ardından İsrail'den eleştiri geldi. Konuşma öncesi Dışişleri Bakanı Clinton ve İsrail başbakanı arasında telefonda sert bir tartışma yaşandığı öğrenildi.

USASabah'a göre İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ülkesinin Filistinlilerle bir barış anlaşması çerçevesinde 1967'deki sınırlarına geri çekilmesinin söz konusu olmayacağını vurguladı.

İsrail Başbakanlığı'na göre Netanyahu, Obama'nın barış sürecine olan bağlılığını takdir etmekle birlikte 2004'te İsrail'e verilen taahhütlere bağlılığını dile getirmesini de beklediğini ifade etti.

Netahyahu, keskin bir mesaj vererek bugün Beyaz Saray'da Obama ile görüşmesinin zorlu geçeceğinin sinyalini verdi. Filistin resmi WAFA ajansının haberine göre, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yetkililerinden Saib Erekat, "Cumhurbaşkanı Abbas, halkın kendi kaderini belirleme, özgür ve saygın biçimde yaşama haklarının ve inanç özgürlüğünün sağlanması konusunda Başkan Barack Obama tarafından yapılan açıklamayla ilgili olarak takdirlerini ifade etmiştir'' dedi.

Abbas, Obama'nın konuşmasını değerlendirmek ve Arap liderlerle değerlendirmede bulunmak amacıyla Filistin liderliğini olağanüstü toplantıya çağırdı.

OBAMA-NETANYAHU GÖRÜŞMESİ ÖNCESİ YERLEŞİMCİLERE ONAY!

Obama'nın Ortadoğu'yu kapsayan konuşmasından saatler önce İsrail, Doğu Kudüs'ün Yahudi mahallelerinden Pisgat Zeev'de 625 konutluk inşaat projesini onayladı. İsrail Radyosu, onay kararının İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Bölge Planlama Komisyonu'nun toplantısında alındığını duyurdu. İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Obama ile bugün gerçekleştireceği görüşmeden bir gün önce alınan bu karar, İsrail'in Filistin barış planına yaklaşımını ortaya koyuyor.

NETANYAHU VE CLİNTON KAVGA ETMİŞ!

New York Times'ın haberine göre, Başkan Obama'nın konuşması önceci İsrail Başbakanı Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yapan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 1967 sınırları nedeniyle Netanyahu ile hararetli bir tartışma yaşadı. Netanyahu'nun 1967 sınırları meselesini kesinlikle kabul etmediği ve bu yüzden iki tarafın da öfkelenediği öğrenildi.

banner53
Yorumlar (1)
Sungur Firat 10 yıl önce
It iti isirmaz
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?