Netanyahu: İran gemisiyle ilgili deliller sunacağız

Netanyahu, Kızıldeniz’de el konulduğu idda edilen Panama bandıralı gemiyle ilgili İran'dan gelen yalanlamaya karşı İsrail'in deliller sunacağını öne sürdü

Netanyahu: İran gemisiyle ilgili deliller sunacağız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'dan Gazze'ye silah taşıdığı gerekçesiyle geçen hafta İsrail ordusunun Kızıldeniz’de el koyduğu gemiyle ilgili olarak "İran en yüzsüz biçimde yalan söylüyor" dedi.

ABD ziyaretininin ardından dün İsrail’e dönen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bugün topladığı bakanlar kurulu toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, Hamas'a gelişmiş füze taşıdığı gerekçesiyle geçen çarşamba Kızıldeniz’de el konulduğu idda edilen Panama bandıralı gemiyle ilgili İran'dan gelen yalanlamaya karşı İsrail'in deliller sunacağını öne sürdü. Netanyahu şöyle devam etti:

"İran gemisi dün gece İsrail’e ulaştı. Yakalanan gemiyle ilgili iki hedefimiz vardı: 'İsrail vatandaşları için doğrudan tehlike oluşturan ölümcül silahların Gazze’deki ‘terörist’ organizasyonların eline geçmesini önlemek ve silah yüklü geminin arkasındaki İran'ın gerçek yüzünü ortaya çıkarmak'. İran bu işe karıştığını tamamen yalanladı, en yüzsüz biçimde yalan söylüyor. Kanıtları yarın ya da daha sonra sunacağız."

Netanyahu, nükleer müzakerelerle ilgili temaslarda bulunmak üzere Tahran'da bulunan Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a da konu hakkında İranlı muhataplarından açıklama istemesi çağrısında bulundu. Netanyahu, "Sayın Ashton’dan İranlılara, terör örgütlerine silah sevkiyatı hakkında soru sormasını rica ediyorum. Eğer sormazsa neden sormuyor? Kimsenin Tahran rejiminin bu gerçek ve kanlı eylemlerini görmezden gelmeye hakkı yoktur" diye konuştu.

İsrail ordusu Kızıldeniz açıklarında el koyduğu ve içinde İran'a ait silahların olduğunu iddia ettiği Panama Bandıralı Klos-C adlı gemiyi İsrail Deniz Kuvveteri'ne ait 4 destroyer eşliğinde Akabe Körfezindeki limanı Eliat'e çekmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 17:54
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 7 yıl Önce

YA ALLAH AŞKINA İSRAİL BAŞBAKANI ADINI ZİKREDİP GÜNAH KAZANMAK İSTEMİYORUM.FİLİSTİNLİ İNSANLARDAN TERÖRİST DİE BAHSEDİYOR.VE KATLİAM YAPILACAKMIŞ EL KONULMUŞ FALAN DİYOR.ALLAHIN LANETLENMİŞ KULLARI YILLARDIR KATLİAM YAPIYORSUNUZ.ÖLDÜRÜYORSUNUZ,YOK EDİYORSUNUZ,HİÇ BİRŞEY OLMUYOR HA.HERKESİN BİR VAKTİ SAATİ VAR,YAŞAR ÖLÜR.AMA RABBİMİN GAZABI BÜYÜK HEMDE ÇOK BÜYÜK.SİZ KORKUN İSRAİL OĞULLARI BU DÜNYA GEÇİYOR.EBEDİ SAADETTE ONLAR GÜLERKEN,RABBİM SİZİ KAHHAR İSMİYLE KAHREDECEK.

banner39