Netanyahu: İran'la anlaşmayın

Netanyahu, İran'la nükleer müzakere yapan P5+1 ülekelerinin liderleri ile görüşerek İran'ın lehine olacak bir anlaşma yapmamalarını istedi

Netanyahu: İran'la anlaşmayın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın nükleer programıyla ilgili Cenevre'de yürütülen müzakereler hakkında, ilgili ülkelerin liderleriyle telefonda görüşerek, "tehlikeli ve kötü bir anlaşma" yapılmaması uyarısında bulunduğunu açıkladı.

Netanyahu, İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında Cenevre'de ikinci turu yapılan müzakerelerde ortaya çıktığı iddia edilen taslak anlaşma için sert muhalefetini bugünde devam ettirdi.

Netanyahu, bakanlar kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, "Hafta sonu ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüştüm. Hepsine, İsrail'e ulaşan haberlere göre, 'görünen anlaşma kötü ve tehlikeli' dedim. Bu sadece bizim için değil onlar için de tehlikeli" dedi.

Yapılacak anlaşmanın dünya barışı için de tehlikeli olacağını öne süren Netanyahu, İran'ın, yaptırımların azaltılmasıyla nükleer zenginleştirme kapasitesini kolayca artırabileceğini belirtti.

Netanyahu konuşmasına şöyle devam etti:

"Tüm dünya liderlerinden rica ettim, 'bu acele niye?' diyerek, beklemeleri ve konuyu ciddi bir şekilde düşünmeleri tavsiyesinde bulundum. Bu tarihi bir süreç ve tarihi kararlardır. Kendimi aldatmıyorum. Anlaşma yapmak için güçlü bir istek var. Umarım bedeli ne olursa olsun denilmez. İyi bir anlaşmaya ihtiyacımız var. Bu amaçla büyük güçleri ikna etmek için elimizden geleni yapacağız."

İsrail yönetimi, İran tüm nükleer tesislerini kapatıp kullanılamaz hale getirene kadar bu ülkeye uygulanan yaptırımlar ve uluslararası baskının devamını savunuyor.

İran ve Batılı ülkeler arasında Cenevre'de yürütülen nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılamamıştı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, yaptığı açıklamada, İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında yürütülen İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelere 20 Kasım'da devam edilmesine karar verildiğini bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2013, 17:03
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmud
Mahmud - 7 yıl Önce

Allah belanizi versin.

banner39