banner39

Netanyahu koalisyonu hala kuramadı

İsrail'de hükümeti kurma süresi 6 Mayıs'ta dolarken, Netanyahu'nun, Şas, İsrail Evimiz ve Yahudi Evi partileri ile görüşmelerinde henüz bir sonuca varılamadı

Ortadoğu 03.05.2015, 16:21 03.05.2015, 16:21
Netanyahu koalisyonu hala kuramadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'de hükümeti kurma süresinin dolmasına sayılı günler kala, Binyamin Netanyahu'nun, Şas, İsrail Evimiz ve Yahudi Evi partileri ile görüşmelerini henüz neticelendiremediği bildirildi.

İsrail'de yapılan 17 Mart genel seçimlerinin ardından Likud Partisi lideri Netanyahu'ya verilen hükümeti kurma süresinin sonuna yaklaşılırken, sadece Birleşik Tora Yahudiliği (UTJ) ve Kulanu partileri ile uzlaşıya varıldı. Ancak sağcı partiler Şas, İsrail Evimiz ve Yahudi Evi partileri ile müzakereler devam ediyor.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, Netanyahu, dün gece Şas Partisi lideri Aryeh Deri ile görüşmüş, Deri, Ekonomi Bakanlığı'nın kendisine verilmesi talebinde bulunmuştu.

Deri, Ekonomi Bakanlığı'nın yanı sıra Din İşleri Bakanlığı'nın da kendi partisine verilmesini isterken, Yahudi Evi partisinin ise buna sert biçimde karşı çıktığı belirtiliyor. Yahudi Evi ve Şas partileri arasındaki bu anlaşmazlığın çözülmesi halinde Netanyahu'nun koalisyonu kurmak için yeterli sandalyeye ulaşacağı öngörülüyor.

Öte yandan, Naftali Bennett'in partisi Yahudi Evi'ne ise Eğitim, Tarım ve Spor Bakanlıklarının verilmesi bekleniyor.

Netanyahu'nun hükümeti kurmak için 6 Mayıs'a kadar süresi bulunuyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?