banner15

Netanyahu Mescid-i Aksa için Ürdün'e söz vermiş!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun İsrailli politikacıların ve aşırı sağcıların Mescid-i Aksa'ya girmemesi için Ürdünlü siyasetçilere 2014 yılında söz verdiği ortaya çıktı.

Netanyahu Mescid-i Aksa için Ürdün'e söz vermiş!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Netanyahu, 2014 yılında aşırı sağ kanattan politikacıların Mescid-i Aksa'ya girişlerini sınırlayacağına dair Ürdün'e söz verdiği ortaya çıktı.Uluslararası Kriz Grubu'nun yayımladığı rapora göre, Netanyahu ayrıca Müslümanların el Aksa'ya girişlerine yaş ve cinsiyet sınırlamalarına da son verileceğini söyledi.

Netanyahu iki yıl önce Mescid-i Aksa'da İsrail ile Filistinliler arasında devam eden çatışmaların sona erdirmek için Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmüştü.

Kriz raporuna göre de iki lider, aşırı sağcılar ve İsrailli politikacıların Mescid-i Aksa'ya girişinin engellenmesi konusunda anlaşmışlardı.

Öte yandan İsrail tarafı, Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Filistinlilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaması için de söz verdiği öğrenildi. Geçtiğimiz yıl ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Ürdün ile İsrail'in, Aksa'nın avlusuna kamera yerleştirilerek 24 saat denetlenmesi konusunda anlaştığını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da Müslümanların Harem-i Şerif'te namaz kılmalarına ve gayrimüslimlerin ise sadece ziyaret etmesine olanak tanıyacak bir politika izlemeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

Mevcut durumda Mescid-i Aksa'da İsrail'e ait gözetleme kamerası bulunmuyor. İsrail, Harem-i Şerif'in avlusundaki hareketliliği ancak gökyüzündeki uçan balonlara yerleştirdiği polis kameralarıyla takip edebiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 11:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48