banner15

Netanyahu Moskova'yı komşu kapısı yaptı

Rusya'nın Suriye'de askeri operasyonlara girişmesi sonrasında, iki kez Moskova'yı ziyaret eden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 7 Haziran'da bir kez daha Kremlin'de. Analistler, masada İsrail'in Türkiye'ye satmayı planladığı doğal gazın da olduğu düşüncesinde

Netanyahu Moskova'yı komşu kapısı yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu son dönemde iki kez ziyaret ettiği Moskova'ya Haziran ayında bir kez daha gidiyor. İsrail kaynaklarından edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz ay gayri resmi ziyaret gerçekleştiren Netanyahu'nun bu ziyareti resmi olacağı ve önemli anlaşmalar imzalanacağı beklentisi var. 7 Haziran'da gerçekleştirilecek ziyareti, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov da doğruladı.

Netanyahu'nun 21 Eylül 2015 tarahindeki gezisine Askeri İstihbarat şefi general Herzl Halevi ile Genelkurmay Başkanı General Gadi Eizenkot'u da götürmesi dikkat çekmişti.

Geçtiğimiz Nisan ayının ortalarında Moskova'yı gayrı resmi ziyaret eden Netanyahu'nun son ziyaretiyle, Suriye iç savaşında Esad'a siyasi ve askeri destek veren Rusya'yla bölgesel işbirliği yapabilme ihtimalini deneyeceği belirtiliyor

Bölge kaynakları, Netanyahu'nun ilk ziyaretinde, Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili endişelerini Putin ile paylaştığını, Suriye ve İran'ın, Golan Tepeleri'nde kendilerine karşı "ikinci cephe" açmasını engellediğini öne sürmüştü.

Son ziyarette gazetecilerin Putin'e "İsrail-Rusya arasındaki ziyaret yoğunluğunu" sorması üzerine, Putin temasların bölgedeki zor durumdan kaynaklandığını savunmuştu. 

Analistler, ziyarette Suriye'nin, enerji hatlarının gündemde olacağını düşünüyor. USAK'ın Rusya uzmanı Kerim Has, attığı twetlerle, Netanyahu'nun gezisini yorumlarken, şu ifadeleri kullandı: 

"Daha yeni Nisan ayında Moskova'ya giden Netanyahu, iki ay sonra Haziran'daki ziyaretiyle de Rusya'yla Suriye'de ortak zemin arayışında olacak.

Birkaç ay önce Moskova'nın İsrail'e Ankara'yla ilşkilerini normalleştirirken enerji (doğalgaz satımı) meselesinde baskı yaptığı gündeme gelmişti.

Rusya'nın 2.büyük doğalgaz müşterisi Türkiye'ye İsrail'in gaz satmasını engellemek istediğine dair çıkan haberler o dönem yalanlanmamıştı.

Haziran'daki ziyarette Suriye bağlamında bölgesel güvenlikten enerjiye Rusya ile İsrail arasında belli "konsensüslerin" sağlanması mümkün."

DOKUZ AYDA MOSKOVA'YA ÜST DÜZEY DÖRDÜRCÜ ZİYARET

Netanyahu 21 Eylül'deki Moskova ziyaretinin sonrasında, 21 Nisan'da da Kremlin'e gitmişti. Bu ziyaretin iki hafta öncesinde ise Cumhurbaşkanı Rivlin Moskova'yı ziyaret etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 12:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48