banner39

Netanyahu: Müzakereleri başlatmaya hazırız

İsrail Başbakanı Netanyahu, "Filistin yönetimi ile ön şartsız bir şekilde müzakereleri başlatmaya hazırız" dedi.

Ortadoğu 31.01.2016, 19:48 31.01.2016, 19:48
Netanyahu: Müzakereleri başlatmaya hazırız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, haftalık kabine toplantısı öncesi yaptığı konuşmada, Fransa'nın, İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması için uluslararası bir konferansın düzenlenmesi önerisinde bulunduğunu belirterek, "Önerinin son kısmında, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması halinde Fransa'nın Filistin davasını üstleneceği tehdidi var" dedi.

Müzakerelerin pazarlıklar üzerinde kurulduğunu ifade eden Netanyahu, "Ancak bu öneride Filistinliler için öyle bir şey söz konusu değil ve dolayısıyla bu Filistinlileri konferansa katılmaya teşvik etmiş oluyor. Duruşumuz çok net. Filistin yönetimi ile ön şartsız bir şekilde müzakereleri başlatmaya hazırız" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ülkesinin Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması için uluslararası konferans düzenlenmesi konusunda gelecek haftalarda girişim başlatacağını açıklamıştı.

Konferansın iki devletli çözümü hedef alacağını belirten Fabius, "Eğer bizim bu çözüm yolundaki girişimlerimiz engellenirse, bizim de Filistin’in tanınması konusunda sorumluluğumuzu üstlenmemiz gerekebilir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri ve Başmüzakereci Saib Ureykat, "Fransa'nın, 1967'de başlayan İsrail işgalini bitirmek ve bağımsız Filistin devletinin kurulması için kapsamlı bir uluslararası girişim çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz" açıklamasını yapmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?