banner15

Netanyahu Paris'teki konferansı iptal ettirme peşinde

Netanyahu Paris'teki uluslararası konferansın yapılmaması halinde Abbas'la önşartsız görüşeceğini iddia etti

Netanyahu Paris'teki konferansı iptal ettirme peşinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransa'nın bu ay sonunda düzenlemeyi planladığı uluslararası barış konferansının iptal edilmesi halinde Filistin Devlet Başkanı Abbas ile hiçbir önşart ileri sürmeden görüşeceğini duyurdu.

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Görüşmede Netanyahu'nun Hollande'a, Paris'teki uluslararası konferans yapılmazsa, ön koşulsuz doğrudan müzakerelere başlamak için Abbas ile görüşmek üzere Fransa'ya geleceğini ifade ettiği aktarıldı.

Netanyahu'nun ayrıca İsrail'in barış sürecine katkı sunmayan hiçbir uluslararası konferansa katılmayacağını ilettiği belirtildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, İsrail Başbakanı Netenyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ı barış görüşmelerini yeniden başlatabilmek için bu ay Paris'te bir araya getirmeye çalıştıklarını açıklamıştı.

Fransız Dışişleri Bakanlığı kaynakları da yaptıkları açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Hollande'ın, davetle ilgili olarak Netanyahu ve ABD Başkanı Barack Obama'yı telefonla arayacağını iletmişti.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, daha önce Fransa'nın 21 Aralık'ta uluslararası barış konferansı düzenleyeceğini duyurmuştu.

İsrail, geçen ay Fransa'nın organize etmeyi planladığı uluslararası barış konferansına katılmayacağını bildirmişti.

Fransa, Ortadoğu barış sürecini yeniden başlatmak amacıyla 3 Haziran'da başkent Paris'te Ortadoğu Barış Süreci Bakanlar Toplantısı'nı düzenlemişti. Konunun tarafları olan İsrail ve Filistin'in katılmadığı toplantının, yıl sonunda gerçekleştirilmesi planlanan uluslararası toplantı için ön hazırlık olduğu ifade edilmişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşasını durdurmayı, 1967 sınırlarının esas alınması ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması şartlarını kabul etmemesi nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 08:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48