Netanyahu, Ürdün Kralı Abdullah'ı aradı

Netanyahu, Ürdün Kralı Abdullah'ı arayarak, İsrail'in Kudüs'te ve özelikle de Mescid-i Aksa'da sükuneti koruyacağını ve Ürdün'ün Kudüs'teki himayesine saygı duyduğunu söyledi.

Netanyahu, Ürdün Kralı Abdullah'ı aradı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, İsrail'in Kudüs'te ve özelikle de Mescid-i Aksa'da sükuneti koruyacağını söylediği bildirildi.

Ürdün Kraliyet Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Netanyahu, Kral Abdullah'ı telefonla arayarak, Haşimi ailesinin, Mescid-i Aksa dahil Kudüs'teki dini mabetler üzerindeki himayesi ve Ürdün'ün kentteki tarihi rolüne saygı duyduğunu belirtti.

Netanyahu ayrıca İsrail'in Kudüs'teki Ürdün himayesini değiştirmemeye bağlılığını vurguladı.

Kral Abdullah da Ürdün'ün Mescid-i Aksa ve çevresinde yapılan ihlalleri kabul etmeyeceğini hatırlatarak, ülkesinin, himaye rolünün değişmesini reddettiğini vurguladı.

Ürdün, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini sabah saatlerinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) şikayet etmiş ve İsrail'e karşı gereken tepkinin verilemesini istemişti. Ayrıca dün, söz konusu ihlaller nedeniyle, Tel Aviv Büyükelçisini istişare için çağırmıştı.

Yaklaşık 100 Yahudinin dün Mescid-i Aksa'nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardından Aksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa Külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrab ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdiği belirtilmişti.

Bu olayların ardından Doğu Kudüs'te aracını İsrailli yayaların üzerine sürerek, 14 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddia edilen Filistinli İbrahim el-Akkari, İsrail polisi tarafından vurularak öldürülmüştü.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 22:43
banner53
YORUM EKLE

banner39