Netanyahu'dan Arap vekillerine yaptırım talimatı

Netanyahu, cenazeleri alıkonulan Filistinlilerin aileleriyle bir araya gelen vekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için talimat verdi

Netanyahu'dan Arap vekillerine yaptırım talimatı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, cenazeleri alıkonulan Filistinlilerin aileleriyle bir araya geldikleri gerekçesiyle İsrail meclisindeki (Knesset) 3 Arap milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ettiği bildirildi.

İsrail devlet radyosunun haberine göre, Başbakan Netanyahu, "Bireyleri saldırılar düzenleyen ailelerle" bir araya geldikleri için Knesset'teki Arap milletvekilleri Cemal Zahalka, Hanin Zuabi ve Basil Gattas hakkında dokunulmazlığın kaldırılması da dahil, gerekli işlemlerin başlatılmasını hükümetin hukuk danışmanından talep etti.

Söz konusu milletvekillerinin mensubu olduğu Demokratik Ulusal Birlik Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada ise Netanyahu'nun, İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett ve Evimiz İsrail Partisi'nin Başkanı Avigdor Liberman'ın kışkırtmalarına boyun eğilmeyeceği ifade edildi.

Filistinli ailelerle bir araya gelme nedenine ilişkin ise açıklamada, "Filistinli ailelerle yapılan görüşme, cenazelerin teslimi için İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan'dan talepte bulunmaya davet amaçlıydı. Çünkü cenazelerin teslim edilmemesi intikam amacı taşıyor" denildi. 

Arap asıllı üç milletvekili, öldürüldükten sonra cenazeleri İsrail tarafından yakınlarına verilmeyen Filistinlilerin ailelerine dün başsağlığı ziyaretinde bulunmuştu.

İsraillilere saldırdığı gerekçesiyle öldürülen 10 Filistinlinin cenazelerinin henüz ailelerine teslim edilmediği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 11:48
banner53
YORUM EKLE

banner39