banner15

Netanyahu'dan son altı ayda ikinci Moskova seyahati

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'den sonra Başbakanı Netanyahu da 21 Nisan'da Moskova'ya gidecek. Eylül sonu ziyarette, Suriye'ye asker gönderen Ruslar İsrail'e Hizbullah güvencesi vermişti

Netanyahu'dan son altı ayda ikinci Moskova seyahati

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun 'bölgesel güvenlik' konusunu görüşmek üzere 21 Nisan'da Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği açıklandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin iki hafta önce Putin ile Kremlin'de gerçekleştirdiği görüşmede güvenlik ve ekonomik konuların ele alınacağı bu görüşmenin sinyalini vermişti. İsrail kaynakları, Netanyahu'nun Moskova'yı 21 Nisan'da ziyaret edeceğini açıkladı.

Netanyahu'nun ziyaretinde Hizbullah ve İran'ın Suriye'deki varlığının da gündeme gelmesi bekleniyor. İsrail, kendisine karşı olan Esad müttefiklerinin bölgede etkin olnmasını istemiyor. Bu sebeple Rusya'dan İsrail ve Hizbullah'ın etkisinin azaltılmasını isteyeceği belirtiliyor.

İsrailli bir kaynak ayrıca görüşmede Rusya'dan Golan Tepeleri'nde BM barış gücünün yeniden konuşlandırılması için girişimde bulunmasını isteyeneceğini açıkladı. Golan'daki barış gücü UNFOF, Esad güçlerinin bazı askerleri kaçırması üzerine bölgeden önemli oranda çekilmişti.

Putin-Netanyahu görüşmesinin 21 Nisan'da Kremlin'de görüşeceği belirtiliyor.

PUTİN, EYLÜL'DEKİ GÖRÜŞMEDE GÜVENCE VERMİŞTİ

Netanyahu Eylül 2015'te de Rusya'ya gitmişti. Eylül'deki görüşmede konuşan Netanyahu, Ortadoğu’daki gelişmelerle alakalı endişelerini görüşmek üzere Moskova’ya geldiğini belirtmişti. Netanyahu, “Bildiğiniz gibi, İran ve Suriye ülkemize karşı olan Hizbullah’ı modern silahlarla donatıyor. Ayrıca Suriye ve İran, Golan Tepeleri’nde İsrail’e karşı ikinci terörist cephe oluşturmaya çalışıyor. Bu şartlarda sizinle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmayı önemli buldum”  demişti.

Putin ise Netanyahu’nun çekincelerine karşılık, Esad yönetimi adına söz vermişti. Putin, “Anladığımız ve bildiğimiz gibi Suriye ordusu ikinci cephe açacak durumda değil, ülke bütünlüğünü korumaya çalışıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 12:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48