Netanyahu'dan Ürdün'e ani ziyaret

İsrail Başbakanı Netanyahu, Kral Abdullah ile görüşerek bölgedeki konuları ve ekonomik işbirliğini ele aldı

Netanyahu'dan Ürdün'e ani ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, dün Ürdün’e düzenlediği ani ziyaretinde ülkenin kralı Abdullah ile yaptığı görüşmede İsrail-Filistin barış müzakerelerini değerlendirdiği bildirildi.

Ürdün resmi haber ajansı Petra'da ziyarete ilişkin haberlerin yer alması üzerine İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "İsrail Başbakanı, majesteleri ile barış görüşmeleri ve bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan, anlaşmaya varılması için Kral Abdullah’ın önderliğinde Ürdün’ün oynadığı önemli rolü vurguladı. Başbakan ayrıca, İsrail’in yer alacağı güvenlik düzenlemelerinde Ürdün’ün çıkarlarını da gözeterek, gelecekte yapılacak herhangi bir anlaşmada 20 yıl önce Ürdün’le yaptığı barış anlaşmasını da gözönünde bulunduracağını belirtti” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, "Netanyahu ve majesteleri, iki ülke arasında farklı alanlarda bir dizi ekonomik işbirliği konularını da ele aldı" denildi.

İSRAİL’DEN, ÜRDÜN’E YAPILAN ZİYARETLER

1994'te Ölü Deniz’in güneyinde bulunan Arava Vadisi'nde eski İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Ürdün Kralı Hüseyin arasında imzalanan barış anlaşmasıyla iki ülke arasındaki ilişkiler normale dönmüştü. Ürdün, Mısır’ın ardından İsrail'le masaya oturarak barış anlaşmasını yapan ikinci Arap ülkesi olmuştu.

Anlaşma tarihinden itibaren İsrail başbakanları zaman zaman Ürdün’e yaptıkları ani ziyaretleri gizli tutmayı tercih ediyor. Ziyaretlerin hiçbiri resmi çerçevede gerçekleştirilmiyor.

Netanyahu geçen yıl içinde de Ürdün’e gizli bir ziyarette bulunmuş, ziyaret hakkında iki ülke tarafından resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen medya organlarında ziyarete ilişkin haberler yer almış ve iki ülke de haberleri yalanlamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 07:47
banner53
YORUM EKLE

banner39