banner39

Netenyahu: Ordu Ürdün vadisinde kalmalı

İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin yönetimi ile yapılacak herhangi bir siyasi anlaşmada, Ürdün Vadisi'nin İsrail ordusunun kontrolü altında kalması gerektiğini belirtti.

Ortadoğu 08.03.2011, 15:59 08.03.2011, 15:59
Netenyahu: Ordu Ürdün vadisinde kalmalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, askeri yetkililerle Ürdün Vadisi'ne yaptığı ziyaret sırasındaki açıklamasında, İsrail'in güvenliğinin, Ürdün ile sınırdaki Ürdün Vadisi olarak adlandırılan kuşakta ordunun varlığını sürdürmesine bağlı olduğunu ifade ederek, burada askerlerin bulunmaması halinde, militanların Batı Şeria'ya silah kaçırabileceği endişesini taşıdıklarını belirtti.

"Ürdün Vadisi, İsrail'in savunma hattıdır" diye konuşan Netanyahu, "Bunun başka bir alternatifi yok. İleride yapılacak herhangi bir anlaşmada bunun bu şekilde kalması, ordunun Ürdün sınırı boyunca kalması gerekir" dedi.

Son günlerde, İsrail'in geçici sınırlarla bir Filistin devleti kurulmasını istediği yönde bir çok İsrailli yetkiliden açıklama geliyor. Ancak, Filistin tarafı, geçici sınırlarla bir Filistin devletine karşı olduğunu her defasında dile getiriyor.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?