Nil nehri kazasında ölü sayısı 35'e çıktı

Geçtiğimiz günlerde Nil nehri üzerindeki bir yolcu teknesine yük gemisinin çarpması sonucu 35 kişi hayatını kaybetti

Nil nehri kazasında ölü sayısı 35'e çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır’ın başkenti Kahire’nin kuzeyinde 23 Temmuz'da Nil nehri üzerinde bir yük gemisinin içinde yolcular olan tekneye çarpması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu ilk belirlemelerde 21 kişi hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanlığı yetkilileri olaya karışan yük gemisinin kaptanının tutuklandığını bildirdi.

ThrGuardian'ın haberine göre, Bakanlık sözcüsü Hossam Abdel-Gaffar bugün yaptığı açıklamada arama çabalarının devam ettiğini söyledi. En son bulunan cesetlerle beraber ölü sayısının 35'e çıktığı açıklandı.

Yolcuları taşıyan teknenin Nil nehri üzerinde gezinti yapmak amacıyla kiralanan botlardan biri olduğu belirtilirken, içerisinde onlarca yolcunun bulunduğu ifade edildi.

Olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ve bölge sakinleri polise tepki gösterirken, Mısır yönetimi aleyhine sloganlar attı.

Ahram Online'da Bakanlığın Nil nehri yönetimiyle ilgili mevzuatı gözden geçirmek için bir komite kurduğu açıklandı. Kazada ölenlerin ailelerine 4940 avro tazminat ödenmesine karar verildi.

Mısır’da özellikle Nil nehri üzerinde sık sık benzer olaylar yaşanıyor. Geçtiğimiz sene Kahire’de yaşanan olayda Nil nehri üzerinde bir tekne batmış ve 6 kişi hayatını kaybetmişti.

2006 yılında yaşanan trajik olayda ise büyük yolcu feribotunun Kızıldeniz’de batması sonucu 1000’den fazla kişi yaşamını yitirmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2015, 00:59
banner53
YORUM EKLE

banner39