banner15

Nobelli avukat uyduda İran yasağı istedi

Nobel Barış Ödülü sahibi İranlı avukat Ebadi AB ve ABD'den İran kanallarının uydu üzerinden yayın yapmasının yasaklanmasını istedi

Nobelli avukat uyduda İran yasağı istedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nobel Barış Ödülü sahibi İranlı avukat Şirin Ebadi, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'ni "İran İslam Cumhuriyeti'nin propagandasını" yaptığını iddia ettiği kanalların uydu yayınlarını yasaklamaya çağırdı.

2003 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanan İranlı avukat ve eski yargıç, batılı ülkeleri nükleer çabalarını engellemeye çalıştıkları İran'ın hak ihlallerine yeterince odaklanmamakla suçladı. İran'a yönelik ekonomik ve mali yaptırımları da eleştiren Ebadi, "İnsanlar çok kötü halde, bazı ilaçlar İran'da bulunamıyor. Gıda fiyatı ABD ve Avrupa'dan çok daha  yüksek" dedi.

Yaptırımların sıradan İranlılara zarar verdiğine dikkat çeken İranlı avukat, önlemlerin hükümeti zayıflatmayı amaçlaması gerektiğini söyledi. Ebadi örnek olarak ülke dışında yayın yapan Farsça kanalları gösterdi. ABD ve Avrupa uydularını kullanan bu kanalların engellenmesi gerektiğini savunan Ebadi, "Böylece hükümetin propaganda mikrofonunu kapatabiliriz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48