Nükleer anlaşmanın bir kazananı da BAE

İran ile varılan nükleer anlaşmanın bu ülkede ciddi yaptırımları olan BAE'ye de yarayacağı belirtiliyor...

Nükleer anlaşmanın bir kazananı da BAE

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran’ın BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile nükleer programı konusunda anlaşmaya varması üzerine en kazançlı çıkacak ülkelerden birinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olacağı belirtiliyor.

Halihazırda İran ile ciddi ortaklıkları olan BAE’nin yaptırımların kaldırılması ile ülkenin Çin’den sonraki en büyük ticari ortağı olması bekleniyor. BAE genelinde 400 bin İranlının çeşitli işlerde çalıştığı ve bunların 10 bine yakın işletmesi olduğu tahmin ediliyor. Yaptırımların kaldırılması ile bu ortaklığın artarak devam edeceği ifade ediliyor.

Anlaşmanın faaliyete geçmesi ile birlikte iki ülke arasında şu an haftalık 50’yi bulan uçak seferi sayısının katlanarak artacağı kaydediliyor. Ayrıca İran petrol sektörünün BAE’li yatırımcılar için cazip olacağı ve çok sayıda BAE’linin burada yatırım yapmaya hazır olduğu belirtiliyor.

BAE’li yatırımcıların İran’da girmeye hazır olduğu bir diğer sektör ise finans. Yıllardır yaptırımlar sebebiyle uluslararası finans kuruluşları tarafından ambargo uygulanan İran, yaptırımların sona ermesi ile bu alanda ciddi ihtiyacın olduğu bir ülke haline geldi.

BAE’li şirketlerin altyapı alanında da İran’a ciddi yatırımlar yapması bekleniyor. Ayrıca BAE başta olmak üzere bölge ülkeleri yaptırımların sona ermesi ile İran’ı Çin’e ulaşmak için bir transit merkezi olarak da kullanabilecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2015, 17:44
banner53
YORUM EKLE

banner39