banner39

Nükleer anlaşmanın detayları yazılıyor

İran'la P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmasının detayları Viyana'da yazılmaya başladı

Ortadoğu 23.04.2015, 10:42 23.04.2015, 12:00
Nükleer anlaşmanın detayları yazılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nükleer müzakerelerde anlaşmanın detayları yazılmaya başladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi beş üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'le birlikte Almanya'nın oluşturduğu P5+1 ülkeleri ve İran arasında devam eden müzakerelerin ardından 2 Nisan'da taraflar çerçeve anlaşması imzaladı. Haziran ayının sonunda nihai anlaşmanın imzalanması bekleniyor. Taraflar, anlaşmanın detalarını kaleme almaya başladı. 

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı yaptığı açıklamada, Viyana'da dün başlayan yeni tur nükleer görüşmelerde nihai anlaşmanın tüm detaylarının yazılmaya başlandığını bildirdi. İran açısından fiili oturumlarda önceliğin yaptırımlar konusu olduğunu söyleyen Arakçı, yaptırımların aşamalı olarak kaldırılacağına yönelik yapılan yorumlara, "Bütün mali ve iktisadi yaptırımlar anlaşma imzalandıktan hemen sonra kalkacak" şeklinde cevap verdi.

BUGÜN MÜZAKERELER İRAN VE ABD ARASINDA

Çerçeve anlaşmasının imzalanmasından sonra başlayan İran ve P5+1 arasındaki nükleer müzakerelerin ilk günü, İranlı bakan yardımcısı Arakçı ve Almanya temsilcisi Helga Schmid başkanlığında yapıldı. Bugünkü görüşmelerse, Arakçı ve ABD temsilcisi Wendy Sherman başkanlığında yürütülecek. Görüşmeya akşam saatlerinde de uzmanların katılımı ile devam edilecek. Bugünkü görüşmelerde yaptırımlar konusu ele alınacak.

KERRY VE ZARİF PAZARTESİ BİR ARAYA GELEBİLİR

Nükleer konusunda mutabakatın sağlanmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, önümüzdeki pazartesi günü bir araya gelebilecekleri belirtildi. 

İkilinin Birleşmiş Milletler'de pazartesi günü düzenlenecek Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması (NPT) toplantısı çerçevesinde bir araya gelme ihtimali olduğu bildirildi. 

İRAN MECLİSİNDEN KIRMIZI ÇİZGİ UYARISI

İran meclisinden yapılan açıklamada İran'ın kırmızı çizgilerine vurgu yapıldı ve İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in kırmızı çizgileri dile getirildi. 

Açıklamada, İran adına görüşmelere katılan müzakereci heyetin hiçbir özel denetlemeyi kabul etmemesi gerektiği ve İranlı bilim adamlarının güvenliğini tehlikeye düşürmemesi gerektiği belirtildi. 

ASKERİ MESELELERİ TARTIŞMA KONUSU YAPMAYIN

İran meclisinin açıklamasında, askeri meselelerin tartışma konusu yapılmaması gerektiği, dünya mazlumlarının haklarını savunma konularının da müzakere konusu olmaması gerektiği ve sonuç olarak nihai metnin suistimal edilemeyecek şekilde kaleme alınması gerektiği dile getirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?