Nükleer görüşmelerde son viraj Viyana'da başladı

Kerry, Zarif ve Ashton, nükleer müzakereler kapsamında bir araya geldi

Nükleer görüşmelerde son viraj Viyana'da başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve 5+1 Başmüzakerecisi Catherine Ashton, nükleer müzakereler kapsamında Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya geldi.

Nükleer müzakereler için akşam saatlerinde Viyana'ya gelen Kerry, önce ABD müzakere heyeti ile görüştü, daha sonra müzakarelerin yürütüldüğü Coburg Otel'e geçerek burada Zarif ve Ashton ile üçlü görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık 2,5 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapılmadı.

Önceki gün Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve dün Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile bir araya gelen Kerry'nin Viyana ziyareti, anlaşma yolunda "olumlu bir adım" olarak yorumlanıyor.

Müzakerelerde taraflar arasında "uranyum zenginleştirme düzeyi, santrifüj sayısı, ağır su reaktörlerinin durumu, nükleer işbirliği ve yaptırımlar" konularında farklılıklar bulunuyor.

URANYAUM ZENGİNLEŞTİRMEDE TEMEL ANLAŞMAZLIKLAR VAR

Edinilen bilgiye göre İran ile ABD arasında "uranyum zenginleştirme düzeyi ve yaptırımların kaldırılmasına ilişkin yol haritası" konuları temel anlaşmazlıkları oluşturuyor. Buna göre uranyum zenginleştirme düzeyini artırmak isteyen İran yaptırımların tamamen kaldırılmasında, uranyum zenginleştirme düzeyini aşağılara çekilmesini isteyen ABD ise yaptırımların askıya alınmasında ısrar ediyor.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya (5+1) arasında yürütülen nükleer müzakerelerin 10. turu, ikili, çoklu ve teknik düzeyde görüşmelerle devam ediyor. Bu kapsamda öğle saatlerinde Zarif, Ashton ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns arasında da üçlü görüşme gerçekleşti.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013 tarihinde varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014 tarihine kadar kapsamlı bir anlaşmaya varılması öngörülmüş ancak taraflar arasında farklılıkların giderilememesi üzerine müzakerelerin 24 Kasım 2014 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmişti.

ANLAŞMA SAĞLANMASI ZOR GÖRÜNÜYOR

Tarflardan gelen son açıklamalar, anlaşma sağlanması için belirlenen son gün olan pazartesiye kadar bir mutabakata varılma ihtimalinin uzak olduğunu gösteriyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,nükleer müzakerelerde nihai anlaşmaya varmak için şartların uygun olduğunu ancak ABD’nin "aşırı isteklerinden vazgeçmesi gerektiğini" belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise, "Pazartesi gününe kadar her şeyi tamamlayabileceğimiz konusunda iyimser değilim. Kötü bir anlaşma olmasındansa hiç olmaması daha iyi" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 12:17
banner53
YORUM EKLE

banner39