Nükleer konusunda İran'dan farklı bir çıkış

İran Dışişleri Bakanı Zarif, nükleer silah iddialarının ülkesinin güvenliğini tehdit ettiğini söyledi

Nükleer konusunda İran'dan farklı bir çıkış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, nükleer bomba çalışmalarının ülkesinin güvenliğini tehdit ettiğini, bununla birlikte Tahran'ın nükleer konusundaki haklarından kesinlikle vazgeçmeyeceğini ifade etti. Zarif ayrıca, "Dünyaya İran'ın hiçbir ülke için tehdit unsuru olmadığını göstereceğiz" dedi.

Ülkesine karşı uygulanan ambargonun ekonomik diplomasi alanında önemli bir engel olduğunu söyleyen bakan, buna rağmen ambargonun tüm ekonomik faaliyetleri durdurmasının mümkün olmadığını sözlerine ekledi. Fars haber ajansından gelen açıklamaya göre bakan, sözlerini şöyle sürdürdü: Ambargonun kaldırılması için makul ve bilinçli bir üslupla hassas bir yol izlememiz ve güçlü çaba sarf etmemiz gerekmektedir. Bu yüzden öncelik olarak yasağın meşru olmadığını ve hiçbir yasal dayanağı bulunmadığını ispat etmek için çalışacağız

Cevat Zarif, Güvenlik Konseyi tarafından konulan ambargonun yasal olmadığını iddia ederken: "Yapmamız gereken İran'a karşı uygulanan tek taraflı ambargonun meşru olmadığını göstermek. Çünkü bu ambargo Amerika'nın, İran korkusu salarak dünyayı aldatmasının bir sonucu olarak uygulanmaya başladı" sözlerinin altını çizdi.

ABD ve Avrupa'dan gelen ambargo soruları üzerine bakan: "Akılcı müzakereler yoluyla orta ve uzun vadede yaptırımları kaldırmak için gerekli adımlar atılmalıdır" dedi.

Dünyanın İran ile ve İran'daki seçimlerle ilgili olarak yanlış bir algıya sahip olduğunu açıklayan Zarif, bunun batılı yetkililerin açıklamalarında daha net anlaşıldığını ifade etti. Seçimlerden sonra Batı'nın İran hükümetinin halkının haklarından taviz vereceğini veya seçim sonuçlarının baskı yoluyla oluştuğunu zannettiğini ifade eden bakan, bu durumun Batılı yetkililerin İran'ı anlama konusunda büyük bir yanılgıya düştüklerini gösterdiğini belirtti.

Bakan İran'daki nükleer çalışmalarla ilgili olarak ise şu açıklamalarda bulundu: Eğer İran'ın nükleer programına dair bir kaygınız varsa, bu endişeleri gidermek için bir zemin oluşturmalısınız. Ancak şu ana kadarki gelişmeler İran'ın nükleer çalışmalarından bir korku duyulmadığını, bunun sadece dünyayı korkutmak için bir bahane olarak sunulduğunu görüyoruz. Bu yüzden de İran'a karşı oluşan bu korkunun gerçek olmadığını göstereceğiz.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 12:15
banner53
YORUM EKLE

banner39