Nükleer Müzakereler devam ediyor

İran ve 5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müzakerelerde, Dışişleri Bakanlarının, önemli anlaşmazlıklar konusunda karar verdiği iddia edildi

Nükleer Müzakereler devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran nükleer müzakere heyeti üyelerinden Taht Revançi, Viyana'daki nükleer müzakerelerde önemli ihtilaflar hakkında tarafların Dışişleri Bakanlarının karar vereceğini ifade etti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukia Amano ile görüşen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ‘’barışçıl nükleer faaliyetlerin gelişmesi ve nükleer silahların önlenmesi UAEK’nun iki asli görevidir ve ajans bu görevini ayrımcılık yapmadan yerine getirmelidir’’ dedi.

İran’ın uzun süreden beri ajans ile şeffaf bir işbirliği olduğunu ifade eden Ruhani, "İran aleyhindeki iddiaların ve ithamların tam aksine, İran’ın barışçıl faaliyetlerinden sapma olmamasının en büyük ispatı ajans ile yakın işbirliğidir’’ dedi.

Tahran'a gelen UAEK Genel Müdürü Amano, Milli Güvenlik Yüksek Konseyi sekreteri Ali Şemhani ile bir araya geldi. Görüşmede Şemhani, 5+1 grubuyla nükleer müzakerelerde dengeli ve adil bir anlaşmaya varılmasını istedi.

Nükleer müzakerelerde taslak metin hazırlanıyor. Müzakerelerde görüşülen konular Dışişleri Bakanları'nca kendi ülkelerinin üst yönetimi ile görüşüldükten sonra yarın yeniden müzakerelere devam edilecek.

Geçen hafta Güney Afrika'da yaptırımlar kapsamında tutulan 13 ton altının İran'a iade edilmesi gözlemciler tarafından olumlu bir gelişme olarak görülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 17:16
banner53
YORUM EKLE

banner39