Nükleer müzakereler tıkanıyor mu?

İran ve ABD arasında karşılıklı restleşmelerle devam eden nükleer program ve yaptırımlar müzakerelerinde bütün ülkelerin içi optimum çözüm aranıyor

Nükleer müzakereler tıkanıyor mu?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ve 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakereler bugün de devam edecek. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün akşam yaptığı açıklamada, hala anlaşmaya çabaladıkları mesajını verdi.

Kerry, "Biz burada sadece müzakere etmek için değil bir anlaşmaya varmak için bulunuyoruz. Hala bazı sorunlar ve görüş ayrılıkları var, müzakere sonsuza kadar devam etmiyecek, saat gece yarısını gösterdiği için müzakere masasını terk etmiyeğiz. Anlaşmanın hiçbir boyutunda aceleci davranmıyacağı." şeklinde kısa bır konuşma yaptı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise öncesinde financial times’e verdiği röportajda görüşmelerde bir çok sorunun çözüldüğünü artık geri dönülemez bir yere geldiklerini ancak siyasi olarak karar vermeleri gerektiklerini bu sebeple de henüz anlaşmaya varmanın imkansız olduğunu söylemişti. 

Zarif son açıklamasında ise “ Biz anlaşma ya da baskıdan birini tercih etmeliyiz ikisi bir arada olmaz. Malesef bazı ülkelerin açgözlülüğünü görmekteyiz, 5+1 ülkelerinin her birinin farklı tutumunu görmekteyiz bu da işi güçleştirmekte” şeklinde konuştu.

Dünya güçleri, yaptırımların kaldırılması karşılığında İran’ın nükleer programını atom bombası elde edemeyecek seviyeye geriletmesini, İran ise nükleer programının tamamen barışçıl olduğunu savunurken yaptırımların kaldırılmasını istiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 11:02
banner53
YORUM EKLE

banner39