Nükleer müzakerelerde gerilim

Fransa ve İran arasında yaşanan söz düellosu nükleer anlaşma için umutları azalttı

Nükleer müzakerelerde gerilim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın nükleer programına yönelik müzakerelerde bir ön anlaşmaya varılması için başlatılan görüşmeler Fransa'nın uzlaşmaz tutumu ve Tahran'ın güven eksikliğini kınayan sözleri ile çıkmaza girmiş gibi görünüyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayan İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerde, 5+1 Grubu ile İran heyeti bir araya geldi. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya, iki hafta önce müzakerelerin son turunda Tahran'dan taviz almaya yakın görünürken, bugün beklentilerin azaldığı kaydediliyor.

Müzakerelerin başlamasına kısa süre kala Fransa ve İran'dan gelen açıklamalar bu azalmadaki en büyük etken.

7-9 Kasım arasındaki görüşmelerde ortaya konan taslak anlaşmaya karşı çıkan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa 2 televizyonuna bugün yaptığı açıklamada bir anlaşmanın ancak "sertliğe dayalı" olabileceğini, İran'ın dünya güçlerinin duruşunu henüz kabul etmediğini söyledi.

Fransa, İsrail ve Körfez ülkelerinin yakın desteğini alabilmek için İran'ın nükleer programı konusunda sert bir tavır takınıyor.

Doğrudan Fransa'ya yönelik bir tepki olduğu açık olan bir açıklama da İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı'dan geldi. Arakçı "Biz güvenimizi kaybettik ... Güven tazelenmeden ciddi müzakerelere giremezsiniz. Ama bu müzakerelerden çekildiğimiz anlamına gelmez" dedi.

İranlı yetkili güvenin ancak (P5 +1) "ortak bir cephe oluşturup ve ortak söylem getirirse" sağlanabileceğini ekledi.

Ön anlaşma sağlanabilmesi için İran'ın nükleer programının bir bölümünü durdurması, ülkedeki nükleer santralleri uluslararası denetçilere açması ve uranyumun zenginleştirmesini yüzde 20 ile sınırlandırması talep ediliyor. İran'ın ön anlaşma şartlarını kabul etmemesi durumunda ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların arttırılabileceği belirtiliyor.

İran'ın Ruhani Lideri Ayetullah Ali Hamaney dün Tahran'ın nükleer haklarından geri adım atmayacağını ve Cenevre'deki elçilerin "kırmızı çizgilere" uyması gerektiğini söylemişti.

Hamaney İsrail'i de "kuduz köpek" olarak niteleyerek, "İsrail rejimi önünde diz çöken" Fransa'yı eleştirmişti.

Dün Rusya'ya giden İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise, Hamaney'in yorumlarının İran değişmediğini gösterdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 12:55
banner53
YORUM EKLE

banner39