banner39

Nükleer müzakerelerinde çözüm uzak görünüyor

İran, nükleer konusunda anlaşmaya varılması için ambargonun tamamen kaldırılması gerektiğini belirtiyor. Müzakereler için belirlenen süre ise Kasım ayında doluyor

Ortadoğu 28.10.2014, 16:54 28.10.2014, 17:20
Nükleer müzakerelerinde çözüm uzak görünüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mecid Tahtrevançi, nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılabilmesi için ambargonun tümüyle kaldırılmasının şart olduğunu söyledi.

İran devlet televizyonuna konuşan Tahtrevançi, "Batılılar, nükleer enerji müzakerelerinde anlaşmaya varılmasını istiyorlarsa hiçbir bahanenin ardına sığınmadan uygulanan ambargoları tamamen kaldırmalı ve İran'ın gerçeklerini kabul etmelidir" dedi.

Ambargoların tek tek kaldırılmasını kabul etmeyeceklerini dile getiren Tahtrevançi, "İlk merhalede mali, ikinci aşamada ticari ve diğerinde ise siyasi ambargonun parça parça kaldırılacağı süreci kabul etmiyoruz. Ambargoların hepsinin birlikte kaldırılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Tahtrevançi, uranyum zenginleştirme çalışmalarına ciddiyetle devam edeceklerini vurgulayarak, "Biz, göstermelik sıradan nükleer enerji programı yürütmeyeceğiz. Uranyum zenginleştirme faaliyetlerini ciddiyetle sürdüreceğiz. Aksi takdirde hedefimiz olan 190 bin santrifüje ulaşmamız mümkün olmayacaktır" diye konuştu.

MÜZAKERELERİN UZAMASINI İSTEMİYORUZ

Tahtrevançi, müzakerelerin uzamasını istemediklerini, 5+1 ülkelerinin soruna iyi niyetle yaklaşmaları durumunda anlaşmanın planlanan süre içerisinde tamamlanacağını sözlerine ekledi. 

İran ile 5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013 tarihinde yapılan müzakerelerde geçici anlaşmaya varılmış ve bu anlaşma uyarınca taraflar arasında 20 Temmuz'a kadar kapsamlı anlaşmaya ulaşılması öngörülmüştü. Ancak farklılıkların giderilememesi nedeniyle müzakereler 24 Kasım'a kadar uzatılmıştı. Kalan kısıtlı sürede çözüme ulaşılmasına zor gözüyle bakılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?