Nur Partisi sessiz sedasız Anayasa Komitesi'nde

Mısır'da Selefi Nur Partisi, Mursi döneminde anayasaya kendi ısrarıyla konan islam hukukuyla ilgili maddeleri çıkaran 50 kişilik komiteye katılacağını açıkladı

Nur Partisi sessiz sedasız Anayasa Komitesi'nde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hukukçulardan oluşan Mısır Anayasa Değiştirme Komisyonu'nun hazırladığı anayasa taslağını, toplumun tüm kesimlerini kapsayan 50 kişilik komiteye sunulmak üzere dün gece Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'a teslim etmesinin ardından Nur Partisi, komiteye katılıp katılmama konusundaki tutumunu açıkladı.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, 25 Ocak devriminin kazanımlarını korumak ve halkı temsil etmek için partinin anayasa çalışmalarını yürütecek komiteye katılacağı belirtildi.

Açıklamada, komisyonun hazırladığı bazı maddeler eleştirilerek "Bazı maddeler, ülkeyi nüfuz ve mal sahiplerinin sözünün geçtiği, ideoloji ve ruh yoksunu 25 Ocak devrimi öncesi döneme götürmeyi hedefliyor" denildi.

Siyasi kesimlerin bazı maddelere itiraz ettiği hatırlatılan açıklamada, Nur Partisi'nin anayasa komisyonunun çalışmalarına dair itirazları ve çekinceleri hakkında bir rapor hazırlayacağı belirtildi.

KOMİTE ÇALIŞMALARINA GELECEK AY BAŞLAYACAK

Mansur'un anayasa işlerinden sorumlu danışmanı Ali Avad, "Komitenin gelecek ay çalışmalara başlaması bekleniyor" dedi.

Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, 3 Temmuz'da yönetime el koyan ordunun belirlediği yol haritası gereği yeni anayasanın yazımı için 10 hukukçudan oluşan bir komisyon oluşturulmasına karar vermişti. Söz konusu komisyon tarafından oluşturulan anayasa taslağının, toplumun tüm kesimlerini kapsayan 50 kişilik komiteye sunulmak üzere Mansur'a teslim edileceği ve tüm aşamaların ardından yeni anayasa için referandum yapılacağı açıklanmıştı.

Komisyonun hazırladığı ve dün gece Mansur'a sunduğu anayasa taslağında, Parlamentonun alt kanadı Şura Meclisi ile ilgili 102'nci maddesinin yanı sıra 103, 107, 128, 129, 130, 131, 140 ve 230'uncu maddeleri de iptal edilmişti. Ayrıca Şura Meclisi'nin feshedilip bütün yasama yetkilerinin Millet Meclisi'ne devredilmesine karar verilmişti.

Komisyon, ayrıca Mısır ordusunun 3 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe sonrası askıya alınan 2012 Anayasası'nın, aralarında 2'nci maddesindeki "Şeriat" kelimesini açıklayan 219'uncu maddesinin de bulunduğu toplam 32 maddesini iptal etmişti.

Anayasanın iptal edilen maddeleri arasında yer alan 44'üncü maddesi peygamberlere hakaret edilmesini yasaklarken 102'nci maddesi, Temsilciler Meclisi ile Şura Meclisi üyelerinin hiçbirinin, Anayasa Yüksek Mahkemesi'nden görüş almadan hiçbir kanun tasarısını onaylayamayacağını içeriyordu.

Söz konusu maddelerin iptal edilmesine ve yapılan değişikliklere El-Cemaatu'l-İslamiyye ve "Selefi Davet" hareketi tepki göstermişti.

NUR PARTİSİ ŞİMDİ SUSKUN

Askeri cunta anayasa komisyonu Selefilerin ısrarı üzerine anayasaya konulan ikinci madde dışındaki ‘islam hukuku’ ile ilgili maddeleri iptal etmişti. Bu maddelerin anayasaya konması için zamanında İhvan'ı Meclis'te zor durumlarda bırakan Selefi Nur Partisi, şimdi ise darbeyi desteklediği için suskun kalmayı tercih ediyor. 

Cuntaya ve askeri müdahaleye destek veren Nur Partisi, bütün ısrarlara rağmen Rabiatul Adeviyye’ye destek vermemişti. Nur Partisi, askeri yönetimin şeriat ile ilgili maddelerin yeni anayasadan çıkarılmayacağı sözünden sonra Cunta’ya destek vermişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 15:12
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selman Kalkan
Selman Kalkan - 8 yıl Önce

Selefileri müslümanları tekfir etmeleri, kendilerinden başka kimseyi beğenmeyen kibirleri ile tanıyoruz. İhvanı ılımlı olmakla suçlayan bu beyler Laiklerle birlikte olmakta behis görmüyorlar. Yazıklar olsun.

Osman Gazibey
Osman Gazibey - 8 yıl Önce

Şeytana bir kere ruhunuzu sattınızmı iş biter !!! Yabancı güçlerin orta doğu da ki menfaatlerini korumakla görevli olan kişi, hanedan, kurum ve kuruluşlara ruhunuzu bir kere sattınızmı bir daha iflah olmazsınız !!! Çünkü sizin İslam ile aranızda olduğunu var saydığınız sözde bağ odur !!! Gerçekte ise o şeytan aleyhillane nin boynunuza taktığı yular, burnunuza taktığı halkadır !!!

banner39